شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تغییرات اقلیمی، حشره‌ها را به جان گندم، ذرت و برنج می‌اندازد

 

همان‌طور که دمای زمین به‌ دلیل گرمایش زمین بالاتر می‌رود، حشره‌های بیشتری سراغ محصولات کشاورزی می‌روند تا گندم، ذرت و برنج کمتری نصیب انسان شود.

تحقیق تازه مجله ساینس (علم) می‌گوید، حتی اگر تلاش‌ها برابر پیمان پاریس به نتیجه برسد و گرمایش زمین به آستانه دو درجه سانتی‌گراد محدود بماند، باز هم کشت محصول از گسترش تعداد حشرات آسیب گسترده‌ای خواهد دید.

هرچه دمای هوا بالاتر می‌رود، ماه‌های گرم‌تر سال بیشتر می‌شوند و امکان گسترش و تکثیر برخی حشرات بیشتر از قبل می‌شود، همزمان بر اشتهای حشره‌ها هم افزوده می‌شود.

حالا محقق‌ها پیش‌بینی کرده‌اند وقتی زمین به آستانه دو درجه برسد، حشرات ۵۰ درصد بیشتر از امروز گندم  می‌خورند و ۳۰ درصد بیشتر از محصول ذرت را می‌بلعند.

برنج چون بیشتر از مناطق حاره‌ای کشت می‌شود، کمتر از افزایش تعداد حشرات آسیب خواهد دید، ولی باز هم ۲۰ درصد بیشتر از امروز از مقدار محصول آن کم خواهد شد.

این در حالی است که تحقیق‌های پیشین می‌گویند با رسیدن زمین به آستانه ۲ درجه سانتی‌گراد، ۱۰ درصد از حجم محصول غلات کاسته خواهد شد و این تحقیق تازه نشان می‌دهد تعداد بیشتر حشره‌های گرسنه، ۴ تا ۸ درصد از کل محصول غلات را کمتر خواهد کرد.

هم‌اکنون دست کم ۸۰۰ میلیون نفر به غذای کافی دسترسی ندارند و پیش‌بینی می‌شود تا پایان این قرن میلادی، جمعیت انسان از ۱۰ میلیارد نفر بگذرد.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More