شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جو بایدن حمایت تسلیحاتی جمهوری اسلامی از حزب‌الله لبنان را تهدیدی فوق‌العاده علیه امنیت ملی آمریکا خواند

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، اقدام جمهوری اسلامی در ارائه تسلیحات به حزب‌الله لبنان را «تهدیدی فوق‌العاده» علیه امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا خواند.

بایدن در پیامی به کنگره درباره لزوم ادامه وضعیت اضطراری ملی در ارتباط با لبنان نوشت: «ادامه برخی فعالیت‌ها، همچون اقدام ایران در ارسال تسلیحات به حزب‌الله، که شامل سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته نیز می‌شود، باعث تضعیف استقلال لبنان، افزایش بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسی شده و تهدیدی غیر عادی و فوق‌العاده علیه امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا به شمار می‌آید.»

بایدن با اشاره به وجود چنین وضعیتی و نزدیک شدن زمان انقضای فرمان اجرایی اعلام وضعیت اضطراری ملی برای ایالات متحده در ارتباط با لبنان، که در اوت ۲۰۰۷ صادر شده بود، بر لزوم تمدید این فرمان تاکید کرد و گفت که تصمیم دولت برای تمدید این فرمان را به روزنامه رسمی دولت فدرال ارائه کرده است.

این اظهارات یک روز پس از شلیک دو راکت از سمت لبنان به شمال اسرائیل صورت گرفت که سیستم پدافند هوایی گنبد آهنین اسرائیل یکی از این دو راکت را رهگیری و منهدم کرد و یکی دیگر از این راکت‌ها نیز در منطقه‌ای باز در خاک اسرائیل افتاد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه و چند ساعت پس از اصابت چند راکت از لبنان به شمال اسرائیل، در دیدار از یکی شهرهای این منطقه گفت: «لبنان مانند هر کشور دیگری که ایران در آن قدم گذاشته در آستانه فروپاشی است. شهروندان این کشور به خاطر منافع ایران به دست خامنه‌ای و نصرالله گروگان گرفته می‌شوند. این تاسف‌آور است، اما ما اجازه نمی‌دهیم وضعیت در لبنان اسرائیل را آشفته کند. همانطور که گفتم، هر کسی که بخواهد ما را آزار دهد، بهای دردناکی را پرداخت خواهد کرد.»

در اوایل ماه ژوئیه، حسان دیاب سرپرست نخست وزیری لبنان، در دیدار با سفرا و نمایندگان کشورهای خارجی در لبنان از جامعه جهانی برای نجات مردم این کشور درخواست کمک فوری کرد و گفت کشورش به زودی شاهد یک انفجار اجتماعی ناشی از بحران اقتصادی خواهد بود.

پیشتر نیز حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان، در یک سخنرانی تلویزیونی از دولت این کشور خواست برای فراهم کردن نیازهای لبنان به کشورهایی مانند ایران روی بیاورد.

دبیر کل حزب الله لبنان گفته بود: «ایران می‌تواند بدون نیاز به دلار و با پول ملی به لبنان سوخت و برق برساند.»

لبنان حدود یک سال است که از سوی یک دولت موقت اداره می‌شود و با افت شدید ارزش پول ملی و نرخ بسیار بالای بیکاری مواجه است.  کارشناسان اقتصادی بحران اقتصادی لبنان را یکی از شدیدترین بحران‌های اقتصادی زمان معاصر توصیف کرده‌اند.

 

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More