شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جو بایدن: معتقدم ایران نسبت به گفت‌وگوهای هسته‌ای جدی است اما روشن نیست تا چه حد جدیت دارد

در حالی‌که دور چهارم گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران در وین در حال برگزاری است، جو بایدن، رییس‌‌جمهوری آمریکا، گفت ایران نسبت به این مذاکرات جدی است اما روشن نیست تا چه حدی جدیت دارد.

همزمان جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در نشست خبری روز جمعه خود گفت: نشانه‌های خوبی در گفت‌وگوهای غیرمستقیم با ایران وجود دارد.

او افزود که طی هفته‌های گذشته در گفت‌وگوهای وین درباره احیای برجام، تعاملات دیپلماتیک وجود داشته و پیشرفت‌هایی نیز حاصل شده است.

سخنگوی کاخ سفید خاطرنشان کرد بازگشت به برجام نیاز به این دارد که ایران برنامه هسته‌ای خود را به‌طور قابل توجهی به عقب برگرداند و هر مسیر موجود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را مسدود کند.

از سوی دیگر، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل گفت: دولت ایالات متحده برای بازگشت مشترک همه اعضای برجام به پایبندی به تعهدات خود و نیز تقویت رژیم منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی، در حال انجام هماهنگی‌های دیپلماتیک است.

دور جدید گفت‌وگوهای هسته‌ای ممکن است تا دو هفته ادامه یابد و پس از آن نشستی در سطح وزرای خارجه برگزار شود.

وانگ کن، نماینده چین در سازمان ملل، پس از نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام از همه طرف‌ها در گفت‌وگوهای وین خواست به تمرکز و اتفاق‌نظر ادامه دهند، از اتهام‌های متقابل پرهیز کنند و به‌طور مشترک روند مذاکرات را پیش ببرند. او همچنین از طرف‌ها خواست تا اراده سیاسی را به کار عملی تبدیل کنند.

گروه‌های متحد منطقه‌ای جمهوری اسلامی نیز در ارتباط با مذاکرات وین واکنش نشان دادند. حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، در سخنرانی روز قدس خود گفت: «ما از هر گفت‌وگویی میان ایران و قدرت‌های بین‌المللی، منطقه‌ای و جهان عرب حمایت می‌کنیم. به نظر ما، چنین اقدامی به آرام کردن تنش‌ها در منطقه کمک می‌کند.»

قیس خزعلی، رهبر گروه شبه‌نظامی شیعه عصائب اهل‌‌ حق عراق، از شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی، نیز در اظهاراتی تلویزیونی گفت: هیچ توافق احتمالی بین ایران و آمریکا، سیاست «مقاومت» عراق را در بیرون کردن نیروهای نظامی بین‌المللی از این کشور تغییر نخواهد داد.

پیش از آن، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و مذاکره‌کننده ارشد این کشور در مذاکرات وین، گفته بود بر اساس اخباری که از سمت آمریکایی‌ها به طرف ایرانی منتقل می‌شود آنها برای بازگشت به برجام «جدی» بوده و اعلام آمادگی کردند «بخش بزرگی» از تحریم‌ها را لغو کنند اما کافی نیست.

در همین حال روز جمعه، دادگاهی در سن‌آنتونیو آمریکا، مهرداد انصاری، شهروند ۳۹ ساله ایرانی، را به نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران محکوم کرد. طبق این حکم، انصاری از طریق شرکت خود در امارات «قطعات حساسی» را به ایران فرستاده که غیر از قابلیت غیرنظامی، قابلیت استفاده در سلاح‌های هسته‌ای و موشک را نیز دارند.

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More