شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حجاب پس از ۱۸۱ سال برای اولین بار به صحن مجلس آمریکا راه یافت

 

 

مجلس جدید نمایندگان آمریکا قانونی را تصویب کرده است که برابر با آن برای اولین بار طی ۱۸۱ سال گذشته پوشش سر به دلایل مذهبی در صحن مجلس مجاز است.  

این قانون، که روز پنج‌شنبه ۱۳ دی‌ماه،  با اکثریت آرای ۲۳۴ به ۱۹۷ تصویب شد، شامل تعدادی تبصره است، که سعی دارد «همه‌گیری و کثرت‌گرایی را به مجلس بازگرداند». این قانون همان روزی تصویب شد که اولین نماینده‌های زن مسلمان کنگره بر سر کار آمدند ــ رشیده طلیب از میشیگان و ایلهان عمر از مینه‌سوتا که حجاب دارد. هر دو زن از حزب دموکرات هستند.

ممنوعیت پوشش سر از سال ۱۸۳۷برقرار بوده است. با توجه به این‌که تلاش‌ها برای سربرهنگی سالیان سال راه به جایی نبرده بود، جای تعجب داشت مصوبه سال ۱۸۳۷ بدون کوچک‌ترین بحث و جدلی تصویب شد. قبل از سال ۱۸۳۷، استدلال برخی از مخالفان ممنوعیت پوشش سر این بود که جایی نیست مردها کلاه‌هایشان را بگذارند (واضح است که آن زمان هیچ زنی بر سر کار نبود). بقیه می‌گفتند کلاه نشان‌دهنده ارتباط با مجلس عوام بریتانیاست، آن‌جا قانون‌گذاران موقع بحث کلاه بر سر می‌گذاشتند تا استقلال رای خود از پادشاه انگلستان را نشان بدهند.

جان ام. پترون نماینده ویرجینیا، در صحن مجلس گفت: «با توجه به این‌که آن زمان این کاربرد کلاه فقط به‌منزله نشانه‌ای مشهود از آزادی و استقلال این گروه از هرگونه نظارت اجرایی بود، بیایید آن را حفظ کنیم. و هر زمان مجریان قانون سعی کردند بر این گروه اعمال نفوذ نابه‌جا کنند، بیایید کلاه‌هایمان را بر سر بگذاریم.»

این هفته، بحث‌ها در حمایت از رفع ممنوعیت پوشش سر متفاوت بود. ماه گذشته، نانسی پلوسی، نماینده کالیفرنیا، که آن زمان رهبر حزب اقلیت مجلس بود، جیم مک‌گاورن، نماینده ماساچوست و از حزب دموکرات، و عُمر، نماینده مینه‌سوتا، این پیشنهاد را دادند. در این درخواست تغییر قانون، که برای کمک به عمر بود، نوشته شده بود:

«در زمان شور مجلس، هیچ عضو یا نماینده‌ای بدون عذر شرعی نمی‌تواند سرش را بپوشاند یا کلاه بر سر بگذارد یا موقع حضور غیاب یا شمارش آرا کنار میز منشی باشد. در صحن مجلس نباید سیگار کشید یا از هرگونه ابزار الکترونیکی که به آداب رفتار در مجلس خدشه‌ای وارد کند استفاده کرد.»

نیتان دایمنت، مدیر اجرایی مرکز حمایت از ائتلاف ارتدوکس، که نماینده یهودیان ارتدوکس است، گفت این تغییر قانون اخیر در حالی پیشنهاد شده که قبلا هیچ‌کدام از اعضای یهودی مجلس بحث این ممنوعیت را پیش نکشیده بودند. اما در ادامه افزود در مجلس نشست‌های ویژه‌ای نیز بوده است که یهودی‌ها در آن کلاه مذهبی‌شان را بر سر داشته‌اند، از جمله وقتی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در کنگره سخنرانی کرد و مقامات اسرائیلی عرقچین‌های کوچکی، که به زبان عبری کیپا نامیده می‌شود، بر سر داشتند.

دایمنت گفت: «ائتلاف ارتدوکس از مدت‌ها قبل حامی قوانین و سیاست‌‌هایی بوده است که سازگاری میان مذهب و محل کار را ترویج و ترغیب کند. رسوم مذهبی، از قبیل پوشش‌ مذهبی، چه کیپا باشد چه حجاب، باید در تمامی ادارات لحاظ شود، از جمله در سالن‌های کنگره.»  

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More