شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حمله انتحاری به دفتر نجات کودکان در افغانستان ۵کشته برجای گذاشت

 

به دنبال حمله ۵مهاجم انتحاری که صبح روز چهارشنبه ۴بهمن، حوالی ساعت ۹ به وقت محلی، به دفتر «دفتر نجات کودکان»در شهر جلال آباد در شرق کابل، ۵ نفر  کشته و ۲۴نفر زخمی شدند.

به گزارش خبرنگار ایران اینترنشنال از افغانستان، یک نفر محافظ دفتر، دو کارمند موسسه، یک خیاط و دوکوماندو از کشته‌شدگان این حمله انتحاری بودند. مقام‌های محلی گفته‌اند که ابتدا انفجار اتفاق افتاد و به‌دنبال آن صدای تیراندازی از محل رویداد شنیده شده است.

عطاءلله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار گفت که هدف حمله «دفتر نجات کودکان» در این ولایت بوده است. گفته شده که در زمان حمله حدود ۵۰ کارمند در داخل این ساختمان بوده‌اند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را پذیرفته، ولی گروه طالبان اعلام کرده که این حمله ربطی به آنان ندارد.

در واکنش به این حمله، اتحادیه اروپا آن‌را نقض آشکار قوانین بین المللی خواند و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان هم گفته است: « با حمله به غیر‌نظامیان برای جان انسانها ارزشی قائل نیستند و جنایت جنگی مرتکب می‌شوند. نهادهایی که برای‌آینده روشنتر افغانستان کار می‌کنند.»
جان باس،‌ سفیر آمریکا در افغانستان گفت: «از وحشت حمله حالم به هم می‌خورد. غیرانسانی است. عاملان حمله محاکمه شوند.»
سفیر هلند هم در واکنش به این حمله گفت: «این حمله ناشی از سرخوردگی و شرم‌آور است برای برهم‌زدن ثبات جامعه.»
«دفتر خیریه نجات کودکان» یک نهاد غیر دولتی بین‌المللی است که در ۱۲۰ کشور جهان از سال ۱۹۱۹ تاکنون فعالیت دارد. این نهاد اکنون در ۱۶ ولایت از ۳۴ ولایت این کشور فعال است.

ننگرهار از ولایت ها نسبتا ناامن در نزدیک پایتخت افغانستان است که در گذشته حملات مشابه منجر به تعطیلی دفاتر بین المللی از جمله دفتر صلیب سرخ در مرکز این شهر شده است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More