شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حمله ترکیه به مراکز نظامی جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان در سوریه

مرکز مستشاری جمهوری اسلامی ایران در سوریه اعلام کرد که ارتش ترکیه مراکز نیروهای جمهوری اسلامی در منطقه ادلب سوریه را هدف حملات توپخانه‌ای قرار داده است.

این مرکز با انتشار بیانیه‌ای نوشت که «علیرغم مواضع دفاعی ما، ارتش ترکیه از طریق هوا و پشتیبانی آتش خود ما را هدف قرار داده است.»

با این حال مرکز مستشاری جمهوری اسلامی در سوریه با بیان اینکه «واسطه‌هایی برای توقف این شیوه و تجاوزات ارسال کرده»، ادامه داد: «اما ارتش ترکیه این درخواست را نادیده گرفته و همچنان به گلوله باران توپخانه ای مواضع، مراکز و پایگاه‌های ما ادامه می‌دهد.»

مرکز مستشاری جمهوری اسلامی ایران به پاسخ «توپخانه ارتش سوریه به این اقدام» اشاره کرد، اما تاکید کرد که «ما مستقیم واکنش نشان نداده‌ایم.»

هنوز مشخص نیست که در این حمله ترکیه، چه تعداد از نیروهای جمهوری اسلامی کشته یا زخمی شدند.

با شدت گرفتن درگیری‌ها در منطقه ادلب سوریه، ترکیه به مواضع نیروهای هوادار رژیم بشار اسد در منطقه ادلب حمله کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، در حمله ترکیه به یک مرکز حزب‌ الله لبنان در ادلب، نه عضو این گروه کشته و سی عضو دیگر زخمی شدند. با این حال حزب‌الله لبنان یا ارتش سوریه در این زمینه رسما آماری را ارایه نکرده‌اند.

این اولین بار است که نیروهای ترکیه مواضع جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان در خاک سوریه را هدف قرار می‌دهد.

روز شنبه، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه از ولادیمیر پوتین، همتای روس خود خواسته بود که نیروهای خود را از مناطق جنگی ادلب خارج کند و مانع حمله ترکیه در سوریه نشود.

حملات جدید ترکیه علیه مواضع ارتش سوریه و نیروهای هوادارش، پس از کشته شدن بیش از ۳۰ نظامی ترک در استان ادلب از سوی نیروهای دولت دمشق صورت گرفته است. پس از مداخله نظامی ترکیه در سوریه در سال ۲۰۱۶، این نخستین بار بود که شمار تلفات نیروهای ترکیه در یک حمله به این میزان افزایش یافت.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More