شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حمله پهپادی حوثی‌ها به فرودگاه و پایگاه هوایی عربستان سعودی

سخنگوی نظامی شبه نظامیان حوثی در یمن اعلام کرد حوثی‌ها فرودگاه  ابها و پایگاه هوایی خمیس مشیط را در عربستان سعودی مورد اصابت حملات پهپادی قرار داده‌اند.

این سخنگو به شبکه تلویزیونی المسیره متعلق به حوثی‌ها گفت هدف حملات پهپادی روز یکشنبه ۳ شهریور، مناطق جنوب‌غرب عربستان سعودی بود.

مقام‌های عربستان سعودی تاکنون در این باره واکنشی نشان نداده‌اند. 

حوثی‌های یمن که صنعا، پایتخت این کشور، را تحت کنترل دارند در چند ماه اخیر بر شدت حملات خود علیه عربستان سعودی افزوده‌اند.

اتئلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی نیز به تاسسیات نظامی متعلق به حوثی‌ها را در یمن، خصوصا در صنعا، حملات متعددی داشته است.

سرهنگ ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف، روز شنبه ۲ شهریورگفته بود کشورهای عضو ائتلاف در حال انجام اقدامات لازم برای رهگیری پهپادهای حوثی‌ها و پیشگیری از حملات آنها هستند. 

تشدید خشونت در یمن توافق آتش‌بسی را که با وساطت سازمان ملل در شهر ساحلی حدیده برقرار شد با چالش مواجه کرده است. حدیده که در سال گذشته مرکز اصلی جنگ جاری در یمن بود مسیر اصلی انتقال مواد غذایی به این کشور جنگ‌زده است.

یمن از سال۲۰۱۴ و در پی تسخیر صنعا از سوی حوثی‌های تحت حمایت ایران درگیر جنگ و خشونت است.

درگیری‌های یمن در سال ۲۰۱۵با حمله ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی برای بازگرداندن دولت قانونی یمن به قدرت شدت یافت.

بر اساس آمار تخمینی سازمان ملل، بیش از۷۰ هزار نفر تاکنون در درگیری‌های یمن کشته شده‌اند. همچنین میلیون‌ها نفر در آستانه قحطی قرار گرفته‌اند و کشور شاهد یکی از بدترین بحران‌های انسانی است.

اعضای ائتلاف نظامی تحت فرماندهی عربستان سعودی، جمهوری اسلامی ایران را متهم به تسلیح حوثی‌ها می‌کنند اما مقام‌های ایرانی ارسال هرگونه موشک یا پهپاد را به این شورشیان رد کرده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More