شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خلبان سابق نیروی دریایی آمریکا، کاندیدای ریاست ناسا

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز جمعه ۱۰ شهریور اعلام کرد که قصد دارد «جیمز بریدِنستین»، خلبان سابق نیروی دریایی آمریکا و نماینده جمهوری‌خواه کنگره را به ریاست آژانس فضایی ایالات متحده «ناسا» ​​تعیین کند.

بریدِنستین، ۴۲ ساله که در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ایالات متحده از ترامپ حمایت می‌کرد، برای مدت زمان طولانی کاندیدای مطلوب برای مدیریت این سازمان بوده است.

اما این انتخاب باعث شعله ور شدن آتش خشم دو سناتور از ایالت فلوریدا شد. این دو سناتور در ارتباط با صلاحیت نماینده ایالت اوکلاهما برای مدیریت سازمانی با این میزان از پیچیدگی و تکنولوژی بالا سوالاتی را مطرح کردند.

«بیل نلسون»، سناتور دموکرات عضو کمیته نظارت بر ناسا، به سایت خبری «پولیتیکو» گفت که ریاست ناسا می‌بایست بر عهده یک متخصص فضا باشد نه یک سیاستمدار.

«مارکو روبیو»، دیگر سناتور جمهوری‌خواه گفت :« انتخاب بریدِنستین، به ریاست این آژانس می‌تواند مخرب باشد»

روبیو در گفت‌وگو با پولیتیکو گفت:«من از این که مدیر چنین سازمانی درگیرجنجال‌های سیاسی، بحث‌های سیاسی، آراء گذشته و بیانیه‌هایی که پیش از آن صادر کرده، باشد متنفرم. چرا که این سازمان نمی‌تواند به این گونه مسائل و جنجال‌های مرتبط با آن بپردازد.»

بریدِنستین، که در سال ۲۰۱۲ به عنوان نماینده ایالت اوکلاهما در کنگره انتخاب شد، عضو کمیته خدمات تسلیحاتی و کمیته دانش، فضا و فن‌آوری است.

به گفته‌ی نشریه تجاری«اسپِیس نیوز»، بریدِنستین، همواره طرفدار اعطای نقشی بیشتر به بخش خصوصی در زمینه «فضا» بوده است.

آژانس فضایی ناسا در تمامی زمینه‌های مرتبط با اکتشافات فضایی ، ماموریت‌های مشاهده زمین از فضا و توسعه و تولید فضاپیماهای جدید مشغول به فعالیت است.

از زمان پایان برنامه فضایی «شاتل» در سال ۲۰۱۱،  ناسا همواره برای انتقال فضانوردان و تجهیزات خود به فضا متکی به فضاپیماها و موشک‌های روسی بوده است.

در حال حاضر ناسا سرگرم توسعه‌ی یک فضاپیمای خاص برای ارسال فضانوردان به مریخ و فراتر از آن در سال ۲۰۳۰ است.

ولی این سازمان در حال حاضر رقبای شخصی و میلیاردری چون «جف بیسون» مدیر عامل آمازون و «الون ماسک» مدیرعامل تسلا و پروژه «اسپیس ایکس» است.

بودجه پیشنهادی به ناسا برای سال ۲۰۱۸ به اندکی بیش از ۱۹ میلیارد دلار می رسد.

تجربیات بریدِنستین به عنوان یک ارتشی، عمدتا مربوط به ماموریت‌های نظامی در عراق و افغانستان بوده و به عنوان یک عضو ذخیره نیروی دریایی ماموریت‌های متعددی را در راستای مبارزه با مواد مخدر در آمریکای مرکزی و جنوبی انجام داده است.

او دارای مدارک دانشگاهی از دانشگاه‌های «رایس» و «کِرنل» است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More