شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

درخواست اتریش برای لغو مصونیت سیاسی دیپلمات بازداشت شده ایرانی

 

دولت اتریش،  خواستار لغو مصونیت سیاسی دیپلمات بازداشت شده ایرانی شده است. 

روز دوشنبه یازدهم تیرماه، بلژیک و آلمان، هم‌زمان با سفر حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران به اروپا، اعلام کردند شش نفر از جمله یک دیپلمات ایرانی مستقر در اتریش را به ظن تلاش برای بمب‌گذاری در نشست گروه مجاهدین خلق در پاریس بازداشت کرده‌‌اند.

گفته می شود این دیپلمات به دلیل حکم جلب صادر شده در اروپا ،ظرف ۴۸ ساعت از حقوق دیپلماتیک خود محروم و ناگزیر به ترک این کشور خواهد شد. 

همزمان بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران،‌ افراد بازداشت شده در بلژیک را عضو گروه مجاهدین خلق اعلام کرده است. 

به گفته دادستانی بلژیک، در چارچوب تحقیقاتی که در زمینه مبارزه با «تروریسم» از سوی دادستانی فدرال بلژیک انجام می‌شود، یک زن ۳۳ ساله و یک مرد ۳۸ ساله با حکم یک قاضی در شهر «آنتورپ»، روز دوشنبه ۱۱ تیرماه، (۲ ژوئیه)به زندان منتقل شدند.

بنا بر اطلاعات ارائه شده توسط دادستانی بلژیک، «این دو نفر روز شنبه و در حالی که ۵۰۰ گرم ماده منفجره استون پروکسید و چاشنی انفجاری در خودروی خود داشتند، از سوی پلیس بازداشت شدند».

بر اساس این گزارش، دادستانی بلژیک در گزارش خود از بازداشت دیپلمات ایرانی جزئیات بیشتری بازگو نکرده است. او فقط تاکید کرده که وی مشکوک به برقراری ارتباط با دو متهم دیگر بلژیکی ایرانی‌تبار است.

این افراد متهم‌اند که قصد داشتند در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق،( یکی از اصلی‌ترین سازمان‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران)، که روز شنبه ۹ تیر در حومه پاریس برگزار شد، بمب‌گذاری کنند.

همچنین سازمان مجاهدین با انتشار بیانیه‌ای در وبسایت رسمی خود در تایید این خبر اعلام کرده است که« یک دیپلمات حکومت  جمهوری اسلامی ایران به نام «اسدالله اسدی »که برنامه‌ریز اصلی نقشه «تروریستی »علیه همایش مجاهدین در پاریس بود، در کشور آلمان دستگیر شده است. این دیپلمات «تروریست» که فرستاده ارشد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در وین است، از ماه اوت سال ۲۰۱۴ در اتریش مستقر شده است».

سازمان مجاهدین همچنین  اسامی دستگیرشدگان را  «به نام‌های امیر سعدونی و نسیم نومنی نیز ساکن شهر آنتورپ بلژیک »اعلام کرد.

این در حالی‌است که «ایران اینترنشنال» به طور مستقل این خبر را تایید نمی‌کند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More