شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

درگذشت رابرت موگابه، رییس‌ جمهوری پیشین زیمبابوه

رابرت موگابه، رییس جمهوری پیشین زیمبابوه، که مدت ۳۷ سال زمام  امور این کشور آفریقایی را در دست داشت، در سن ۹۵ سالگی درگذشت.

امرسون منانگاگوا، رییس جمهوری زیمبابوه، روز جمعه ۱۵ شهریور، در توییتر خبر درگذشت موگابه را به عنوان «پدر و بنیانگذار زیمبابوه» منتشر کرد.

یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفت که موگابه در سنگاپور درگذشت؛ شهری که در سال‌های اخیر برای مداوا اغلب به آنجا می‌رفت.

رابرت موگابه در ۲۱ فوریه ۱۹۲۴ در منطقه‌ای که آن زمان رودزیای جنوبی خوانده می‌شد و مستعمره بریتانیا بود، به دنیا آمد.

او در سال ۱۹۶۴ پس از انتقاد از دولت وقت رودزیا، زندانی شد و به مدت ده سال بدون محاکمه در زندان ماند. موگابه در سال ۱۹۷۳ در حالی که همچنان زندانی بود، به عنوان رییس «اتحادیه ملی آفریقایی زیمبابوه» انتخاب شد و یکی از بنیانگذاران آن بود.

او پس از رهبری زیمبابوه برای رسیدن به استقلال در سال ۱۹۸۰ به چشم قهرمان آزادی و آشتی نژادی دیده می‌شد.

موگابه پس از تشکیل کشور زیمبابوه، در انتخابات پیروز شد و به عنوان نخست وزیر قدرت را به دست گرفت، اما در سال ۱۹۸۷ دفتر نخست‌وزیری را منحل کرد و رییس جمهوری زیمبابوه شد.

در ۲۰۱۷ در حالی که حمایت ارتش و حزب خود را از دست داده بود، طی یک کودتای نظامی مجبور به استعفا شد. 

موگابه که در ابتدا یک قهرمان ملی بود، پس از چند سال از سوی بسیاری، چه در داخل و چه در خارج از کشور، به عنوان سیاستمداری تشنه قدرت شناخته شد.  

استعفای او موجی از شادی را در زیمبابوه به راه انداخت. اما او خود همچنان از این کناره‌گیری خشنود نبود و آن را نتیجه خیانت حزب و مردمش می‌دانست.

زیمبابوه در زمان موگابه دچار بحران اقتصادی عمیقی شد و وضعیت نابسامان اقتصادی در این کشور پس از او همچنان ادامه دارد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More