شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

در پی حمله خونین عفرین، آمریکا خواستار آتش‌بس سراسری در سوریه شد

مایک‌ پمپئو، وزیرخارجه آمریکا، با محکوم کردن «حمله تروریستی» روز سه‌شنبه در شهر عفرین سوریه که به کشته شدن بیش از۴۰ نفر از جمله چند کودک و زخمی شدن ده‌ها نفر انجامید، خواستار اعلام آتش‌بس سراسری در سوریه شد.

پمپئو در صفحه توییتر خود نوشت: «پس از عملیات بزدلانه تروریستی علیه قربانیان بی‌گناه در شهر عفرین، آمریکا بر خواست خود برای اجرا و حمایت از آتش بس ملی در سوریه تاکید می‌کند.»

پمپئو افزود: «چنین اقدامات پلیدی از سوی هیچ‌یک از طرفین مناقشه قابل پذیرش نیست.»

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا،  نیز حمله تروریستی در شهر عفرین ، را محکوم کرد.

به گفته وزارت دفاع ترکیه، در این حمله یک تانکر نفت توسط یک نارنجک دستی در یک بازار شلوغ در مرکز عفرین منفجر شد. این بازار در ساعت‌های پیش از افطار شاهد بیشترین تردد مردم است. در پی این انفجار تعدادی ماشین و ساختمان هم طعمه آتش شدند.

گرچه هیچ گروهی هنوز مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته، وزارت دفاع ترکیه یگان‌های کرد مدافع خلق را مسئول این حمله دانست.

از آنجا کە بیشتر قربانیان این انفجار شهروندان غیرنظامی عمدتا کرد هستند، ژنرال مظلوم عبدی ، فرماندە نیروهای سوریە دمکراتیک با تروریستی خواندن این حملە آن‌ را محکوم کرد.

عبدی ترکیە و شبەنظامیان اسلامگرای تحت حمایت آنکارا را مسئول این حملە و ناآرامی‌های عفرین دانست و خواستار خروج این نیروها از عفرین و شمال سوریە شدە است.

از زمان حملە ترکیە در اسفند ١٣٩٨ بە عفرین، گزارش‌های سازمان دیدەبان حقوق بشر از نقض سیستماتیک حقوق شهروندان کرد این منطقە توسط شبەنظامیان اسلامگرای تحت حمایت آنکارا و سربازان ترکیە خبر می‌دهند.

در دوسال گذشتە این گروههای اسلامگرا بارها بر سر تصاحب املاک مردم محلی و قبضە قدرت با هم درگیر شدەاند کە منجر بە کشتە و زخمی شدن شهروندان غیر نظامی شدە است.

انفجار روز سه شنبه یکی از خونین‌ترین وقایعی است که در مناطق تحت کنترل متحدان ترکیه در سوریه اتفاق می افتد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More