شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
حجاب برای کارکنان دولتی ممنوع خواهد شد؛

دولت راست‌گرا قدرت را در استان کبک کانادا به‌دست گرفت

 

برای اولین مرتبه پس از سال ۱۹۷۰ میلادی، دولت راست افراطی ائتلاف آونیر کبک (the Coalition Avenir Québec) به رهبری فرانسوا لوگال قدرت را در استان کبک کانادا به‌دست گرفت. در نتیجه، سخت‌گیری بیشتری بر مهاجرت اعمال می‌شود، آموزش و پرورش و اقتصاد محافظه‌کارتر می‌شود و تاکید بر جدایی مذهب و دولت بیشتر می‌شود.

این حزب که بر باقیماندن استان کبک در کانادا تاکید می‌کند، توانست در انتخابات دوم اکتبر امسال، ۷۴ کرسی از ۱۲۵ کرسی پارلمان استانی را از آن خود کند و پس از ۵۰ سال، راستگرایان را به قدرت برگرداند و روز پنجشنبه ۲۶ مهر، دولت را از حزب لیبرال کبک تحویل می‌گیرد.

پیش‌تر دو مرتبه رفراندوم جدایی کبک از کانادا با رای منفی مردم روبه‌رو شده است، ولی این استان بیشتر با اصالت فرانسوی، همچنان دارای احزاب و گروه‌های مدنی است که بر زبان، هویت و فرهنگ فرانسوی تکیه می‌کنند و خواستار استقلال‌اند.

پیش از کبک، استان اونتاریو، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین استان کانادا، شاهد جابه‌جایی قدرت از لیبرال‌ها به محافظه‌کارها بود.

کانادا سال آینده انتخابات فدرال برگزار می‌کند که در آن لیبرال‌های حاکم به رهبری جاستین ترودو رودرروی محافظه‌کارها، دموکرات‌های نوین، محافظه‌کارها و سبزها قرار می‌گیرند.

آنچه در اونتاریو و کبک همراه با تغییر قدرت رخ می‌دهد، می‌تواند نشانه‌ای از سیاست‌گذاری‌های انتخابات پیش رو سال ۲۰۱۹ کانادا باشد.

 

مهاجرت: امتحان زبان فرانسه و ارزش‌های کبک برای تازه‌مهاجرها

دولت تازه کبک قول داده است که هر سال تا ۱۰هزار نفر از تعداد تازه‌مهاجرها کم کند و تازه‌واردان برای کسب اقامت در استان کبک، باید در کنار امتحان «ارزش‌های کبک» آزمون زبان فرانسه را هم با موفقیت پشت سر بگذارند. هنوز مشخص نیست که در امتحان ارزش‌ها چه مباحثی آزموده می‌شوند.

 

جدایی دین از سیاست: نمادهای مذهبی برای کارکنان دولتی ممنوع می‌شود

پیش‌تر حزب لیبرال کبک در ۲۰۱۷ میلادی، قانون شماره ۶۲ را تصویب کرده بود که بر اساس آن پوشیدن نقاب و حجاب کامل در هنگام استفاده از خدمات دولتی منع شده بود. این قانون مشخصا اشاره به این می‌کرد که قاضی و دیگر کارکنان دولتی باید صورت فرد را ببینند تا از هویت او اطمینان حاصل کنند.

دولت تازه کبک می‌خواهد تمامی کارمندان دولتی از جمله مامورهای پلیس، معلم‌ها، قاضی‌ها و کارمندان ادارات را از به‌همراه داشتن هرگونه نماد مذهبی منع کند تا برابر «منشور ارزش‌های کبک» مصوب ۲۰۱۴، بر جدایی دین از سیاست تاکید شود. بدین‌شکل، افرادی که به‌عنوان مثال محجبه باشند، ممکن است کار خود را از دست بدهند.

استاندار تازه کبک، لوگال گفته است که از یک نوع ماده قانونی به نام notwithstanding clause استفاده می‌کند. این ماده به دولت اجازه می‌دهد که قانون یا اقدامی را علی‌رغم آزادی‌ها و حقوق شهروندی موجود در قانون اساسی اعمال کند. بدین‌شکل نمی‌توان از دولت شکایت کرد که حقوق فدرال فردی قید شده در «منشور حقوق و آزادی‌های کانادا» را که به مردم اجازه داشتن مذهب و آیین‌های مذهبی را می‌دهد، نقض کرده است.

 

برنامه‌های مهار گرمایش زمین به حداکثر ۱/۵ درجه سانتی‌گراد

کبک با دولت تازه‌اش در برابر برنامه دولت فدرال قرار می‌گیرد. دولت فدرال از استان‌های این کشور خواسته تا پیرو پیمان پاریس و برای مهار گرمایش زمین و کنترل افزایش دما به حداکثر ۱/۵ درجه سانتی‌گراد، از اول ژانویه ۲۰۱۹، یا مالیات بر کربن وضع کنند یا بازارهای خرید و فروش حداکثر مقدار تولید کربن (cap and trade) تشکیل دهند.

دولت پیشین کبک طرفدار بازارهای خرید و فروش حداکثر مقدار کربن بود که در آن به صنایع حداکثر مقدار تولید کربن داده می‌شود و سپس این حداکثر هر سال کمتر می‌شود و صنایع می‌توانند مازاد مصرف خود را در یک بازار بفروشند یا نیازمندی به مصرف بیشتر کربن را از بقیه بخرند.

بدین‌شکل کبک در جدالی حقوقی با دولت فدرال قرار خواهد گرفت.

 

سخت‌گیری در مصرف ماریجوانا

یک روز پیش از آنکه لوگال دولت را تحویل بگیرد، مصرف تفریحی ماریجوانا در کانادا قانونی شد. کبک پیش‌تر کشت بوته کانابیس در خانه را ممنوع کرده بود و دولت تازه می‌خواهد حداقل سن خرید را از ۱۸ به ۲۱ سال افزایش دهد و همچنین کشیدن ماریجوانا در تمام مکان‌های عمومی را ممنوع کند. بدین‌شکل کبک یکی از سخت‌گیرانه‌ترین قوانین استانی کانادا برای مصرف ماریجوانا را خواهد داشت.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More