شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دومین روز نشست رهبران جهان درباره تغییرات اقلیمی، فرصت‌سازی از تهدید 

دومین و آخرین روز از نشست مجازی تغییرات اقلیمی با حضور رهبران ۴۰ کشور جهان، به‌دعوت جو بایدن، رییس‌ جمهوری آمریکا، به پایان رسید. محور نشست روز جمعه، امکان ایجاد فرصت‌های اقتصادی در مورد اقدامات اقلیمی بود.

رییس‌جمهوری آمریکا روز پنجشنبه و در آغاز نشست گفته بود که بحران تغییرات اقلیمی بیش از یک «تهدید» است و سرمایه‌گذاری در انرژی پاک می‌تواند میلیون‌ها شغل ایجاد کند. بایدن روز جمعه هم گفت که وقت آن است که برای فرزندانمان اقتصادی شکوفاتر بسازیم.

رهبران جهان نیز در روز دوم این نشست از برنامه‌هایشان برای سرمایه‌گذاری بر انرژی پاک گفتند. بایدن به همکاری آمریکا با روسیه برای حذف دی‌اکسید کربن، جهت مقابله با تغییرات آب‌و‌هوایی، اظهار تمایل کرد.

میلیاردرهایی چون بیل گیتس و مایک بلومبرگ، مدیرعامل‌ها و مدیران اجرایی شرکت‌های تولیدکننده انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک، از جمله سخنرانان نشست اقلیمی روز جمعه بودند.

بلومبرگ که میلیون‌ها دلار برای ترویج جایگزینی سوخت فسیلی نیروگاه‌ها با انرژی پاک اهدا کرده است، در این نشست گفت که چیرگی بر تغییرات اقلیمی، بدون سرمایه‌گذاری‌ جدید ممکن نیست.

هشدار دانشمندان درباره خطرهای ناشی از گرمایش کره زمین اخیرا به مرز هشدار و دعوت برای اعلام وضعیت اضطراری رسیده است. به گفته دانشمندان، سوزاندن ذغال‌ سنگ و مصرف سوخت‌های فسیلی به وقوع هر چه بیشتر خشکسالی، سیل، طوفان، آتش‌سوزی جنگل‌ها و سایر بلایای طبیعی در جهان دامن می‌زند.

نشست دو روزه تغییرات اقلیمی به میزبانی آمریکا، تلاش این کشور برای بازگشتن به صحنه مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی است. 

آمریکا روز پنجشنبه و پیش از آغاز نشست، از تصمیم برای به نصف رساندن انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۳۰ خبر داد. دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری پیشین ایالات متحده، سال ۲۰۱۷ از معاهده اقلیمی پاریس خارج شده بود. پس از سرکار آمدن دولت بایدن، این کشور در فوریه ۲۰۲۱ به معاهده پاریس بازگشت.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More