شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دونالد ترامپ فرمان اجرایی تحریم‌ها‌ی جدید را امضا کرد

 

دولت آمریکا روز دوشنبه، ۱۵ مردادماه بخشی از تحریم‌هایی را که بعد از توافق اتمی با ایران معلق کرده بود، دوباره اعمال کرد.

این تحریم‌ها شامل صنایع خودروسازی، هواپیمایی، تجارت طلا و فلزات گرانبها، خرید دلار آمریکا و همچنین خرید و فروش ریال است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا با امضای یک فرمان اجرایی، اعلام کرد که این تحریم‌ها  از نیمه شب به وقت واشنگتن ، (۱۶ مردادماه) اجرا خواهد شد. بقیه تحریم‌های تعلیقی آمریکا در مهلت بعدی یعنی چهارم نوامبر اعمال خواهد شد.

دونالد ترامپ در بیانیه‌ای گفت که ایالات متحده، با همکاری دیگر کشورها به اجرای کامل این تحریم‌ها متعهد است. وی افزود، شرکت‌ها یا اشخاصی که تجارت با ایران را متوقف نکنند، عواقب سنگینی در انتظارشان خواهد بود.

رییس جمهور آمریکا از همه کشورها خواست که قدم‌های لازم را برای کاهش یا توقف خرید نفت ایران بردارند. او گفت، «حکومت ایران باید تصمیم بگیرد که به اقدامات تهدیدآمیز و بی ثبات کننده‌اش پایان دهد و به اقتصاد جهان بپیوندد، و در غیر این صورت در انتظار انزوای اقتصادی باشد.»

دونالد ترامپ در عین حال گفت که همچنان آماده مذاکره برای توافقی جامع است که شامل همه اقدامات حکومت ایران از جمله حضور نظامی در خاورمیانه، برنامه موشک‌های بالستیک، و حمایت از تروریسم باشد. او از کشورهای دیگر خواست که برای رسیدن به این هدف، به آمریکا بپیوندند.

ترامپ باز هم برجام را یک توافق وحشتناک و یک طرفه خواند که نتوانسته همه راه‌های دستیابی ایران به بمب اتمی را کاملا مسدود کند. او افزود، برجام باعث شده پول نقد در اختیار یک دیکتاتوری قاتل قرار بگیرد که بتواند به خشونت و خون‌ریزی ادامه دهد.

رییس جمهور آمریکا همچنین گفت، از زمان اجرای برجام، حملات ایران گسترده‌تر شده است. وی افزود، « ایران سرمایه به دست آمده از برجام را صرف حمایت از «تروریسم» و ساخت موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای کرده است.»

دونالد ترامپ گفت:« ایران، آمریکا و متحدانش را تهدید می‌کند، نظام مالی بین‌المللی را نقض می‌کند، و از تروریسم و گروه‌های شبه نظامی در سراسر دنیا حمایت می‌کند. »

به گفته وی، آمریکا با خروج از برجام در صدد حفظ امنیت ملی خود و افزایش فشار اقتصادی بر حکومت ایران است.

دونالد ترامپ افزود که ایالات متحده همچنان حامی مردم رنج کشیده ایران است که به گفته او، قربانیان اصلی سیاست های «رژیم» هستند.

او گفت:« در انتظار روزی است که مردم ایران و همه مردم خاورمیانه بتوانند در صلح و امنیت زندگی کنند.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More