شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

برگزاری جلسه دوم محاکمه ترامپ در سنا با اتهام تحریک حمله به ساختمان کنگره

 

جلسه دوم استیضاح محاکمه دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری سابق آمریکا،‌ در ارتباط با اتهام تحریک حمله به ساختمان کنگره این کشور با بحث درباره امکان قانونی سنا برای محاکمه رییس‌جمهور پس از ترک مقامش آغاز شد.

دومین جلسه از این استیضاح روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن‌ماه با طرح این سوال که آیا قانون اساسی آمریکا اجازه برگزاری استیضاح رییس‌جمهور پس از پایان ریاست‌جمهوری را می‌دهد شروع و با استقبال جمهوری‌خواهان از این چالش مواجه شد.

رویترز نوشته این مساله نشان می‌دهد که دموکرات‌ها قادر نخواهند بود اکثریت لازم با دو سوم آرا را برای محکومیت همراه داشته باشند.

دموکرات‌ها و بسیاری از کارشناسان حقوقی تفسیر جمهوری‌خواهان از قانون اساسی را رد می‌کنند.

انتظار می‌رود دموکرات‌های سنا در رای‌گیری روز سه‌شنبه در مورد جایگاه این استیضاح در قانون اساسی غلبه داشته باشند. تلاش جمهوری‌خواهان برای جلوگیری از محاکمه در ماه گذشته به همین دلیل با ۴۵ رای مقابل ۵۵ رای شکست خورد.

صدها نفر از حامیان ترامپ در پی ادامه اعتراضات انتخاباتی او و کارزارش روز ششم ژانویه پس از سخنرانی او به ساختمان کاپیتال کنگره حمله کردند. ترامپ به هوادارانش توصیه کرده بود اگر برای خواسته‌های خود مبارزه نکنند، دیگر کشورشان را نخواهند داشت.

جمعیت حمله‌کننده به کنگره به ماموران پلیس نیز حمله کرد که در پی آن جلسه نمایندگان برای تایید ریاست‌جمهوری جو بایدن با اختلال مواجه شد. در این حملات پنج نفر از جمله یک مامور پلیس کپیتال جان خود را از دست دادند. 

ترامپ در روز ۱۳ ژانویه، یک هفته پس از حمله، توسط مجلس نمایندگان به رهبری دموکرات‌ها به اتهام تحریک به شورش استیضاح شد. به این ترتیب، او تنها رییس‌جمهوری شد که دو بار استیضاح شده و تنها رییس‌جمهور سابق است که با محاکمه سنا مواجه می‌شود.

رویترز به نقل از دستیاران دموکرات‌ها نوشته آن‌ها شواهدی را ارائه می‌دهند که قبلا دیده نشده است و نشان می‌دهد حادثه کاپیتال می‌توانست بسیار بدتر از آنچه که اتفاق افتاد باشد.

چاک شومر،‌ رهبر اکثریت سنا از حزب دموکرات، می‌گوید: «وقتی شما چنین اتهام جدی دارید،‌ پنهان کردن آن موجب وحدت نمی‌شود. این درد را زنده و زخم‌ها را باز نگه می‌دارد.به حقیقت و پاسخگویی نیاز است.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More