شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دو‌ مقام آمریکایی: پنتاگون درصدد کسب اجازه بایدن برای حمله به شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در عراق است

وب‌سایت دیلی کالر به نقل از دو منبع آگاه نوشت پنتاگون قصد دارد اجازه بایدن را برای حمله به شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران در عراق کسب کند.

یکی از این منابع آگاه گفت: «دولت بایدن با جدیت در حال بررسی طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها برای واکنش به تهاجم شبه‌نظامیان شیعه علیه آمریکایی‌ها در عراق است.»

او خاطرنشان کرد که از زمان کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، در دی‌ ماه ۱۳۹۸، پنتاگون اجازه واکنش را دریافت کرده است، اما هر حمله نیازمند دریافت موافقت کاخ سفید است.

به گفته دومین منبع آگاه، طرح هر عملیات و گزینه‌های مختلف آن از طریق شورای امنیت ملی با کاخ سفید مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

او گفت که مقام‌های پنتاگون قصد دارند به زودی برای حمله، تایید بایدن را بگیرند اما از ارائه جزییات بیشتری خودداری کرد. در همین حال، اولین منبع آگاه نیز گفت که این دیدار مقام‌های پنتاگون جمعه برگزار خواهد شد.

کاخ سفید، پنتاگون و شورای امنیت ملی آمریکا از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده‌اند.

این گزارش درحالی منتشر می‌شود که نیروهای امنیتی عراق بامداد چهارشنبه در نزدیکی بغداد قاسم مصلح، فرمانده ارشد حشد شعبی، را به اتهام صدور دستور ترور دو فعال سیاسی عراقی در کربلا دستگیر کردند.

پس از دستگیری مصلح، شبه‌نظامیان حشد شعبی در خیابان‌های بغداد به نمایش قدرت پرداختند و در اطراف دفتر نخست‌وزیر و در دروازه ورودی منطقه سبز بغداد تجمع کردند.

در مقابل، نیروهای امنیتی و ضد تروریسم عراق نیز برای حفاظت از ساختمان‌های دولتی و سفارت‌خانه‌ها در این مناطق مستقر شدند.

از زمان روی کار آمدن دولت بایدن چندین حمله راکتی و توپخانه‌ای علیه پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در عراق صورت گرفته است. بسیاری بر این باورند که گروه‌های شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران این حمله‌ها را انجام داده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More