شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دیلی تلگراف: حکومت ایران بر خلاف کره شمالی به مواضع خصمانه خود ادامه می‌دهد

 

روزنامه دیلی تلگراف در سرمقاله‌ خود نوشت، «درحالی که حکومت کره شمالی علاقه و آمادگی خود برای تغییرنشان داده است، حکومت ایران همچنان بر سیاست‌های روزافزون خصمانه خود پافشاری می‌کند».

در مقاله تلگراف آمده است: «اکنون که دونالد ترامپ به‌نوعی به یک توافق با رهبر کره شمالی کیم جونگ‌ اون رسیده است، تنها مسأله‌ای که وی می‌بایست از جنبه امنیتی مقابل دولت خود حل کند مشکل ایران است».

دیلی تلگراف در این زمینه نوشته است، «از دید مقایسه توانایی‌های نظامی میان دو کشور یاغی، کره شمالی چالش بسیار بزرگتری به‌شمار می‌رفته است. کره شمالی در حال حاضر دارای چندین کلاهک هسته‌ای است، درحالی که ایران هنوز تا آنجا که ما می‌دانیم راه رسیدن کامل به تکنولوژی رسیدن بمب به‌دست آیت‌الله‌ها را طی نکرده است».

بر اساس این گزارش، «با این حال گزارش‌های معتبر و متعددی در مورد همکاری دو کشور در زمینه اتمی و توسعه موشک‌های بالستیکی وجود داشته و می‌توان گفت این کاملاً امکان دارد که ایران از نظر دانش علمی به سطحی برابر کره شمالی در تکنولوژی هسته‌ای رسیده باشد».

به نوشته این این روزنامه،‌ «اما بزرگترین اختلاف میان رژیم‌های دو کشور در این است که در کره شمالی رهبران آن واقعا خواستار پایان مناقشات خصمانه با واشنگتن ازراه صلح‌آمیز هستند و همانطور که رهبر این کشور دیروز اعلام کرد، «ما تصمیم گرفته‌ایم گذشته را پشت سر بگذاریم، اما متأسفانه ایران، مسیر مخالف این جهت را در پیش گرفته است».

تلگراف در ادامه افزود: «بزرگترین مشکل ایران برای سیاستمداران غربی در اینست که مشخص نیست در آن کشور چه کسی واقعاً حکومت می‌کند. آیا ما باید با رهبر مذهبی آنها آیت‌الله خامنه‌ای وارد معامله شویم که خود را نماینده خدا و انقلاب می‌خواند، یا آنکه با حسن روحانی رئیس جمهور منتخب آن کشور وارد گفتگو شویم؟ اما مشکل واقعی اینجاست که آیا اصلاً کسی در درون رژیم تهران واقعاً و جدی علاقه‌ای به رفع اختلافات با آمریکا و متحدان آن دارد یا نه».

به نوشته دیلی تلگراف، «توافق دولت اوباما با تهران قرار بود این مسوولیت را انجام دهد، اما تهران به‌جای آن توافق هسته‌ای را فرصتی برای گسترش نفوذ خرابکارانه خود در دنیای عرب دیده بود».

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More