شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دیپلمات‌ها: شورای امنیت سازمان ملل احتمالا تقاضای ایران برای محکومیت کشته شدن فخری‌زاده را بررسی نمی‌کند

به گزارش رویترز و به نقل از دیپلمات‌های آگاه، تقاضای ایران از شورای امنیت سازمان ملل برای محکوم کردن کشته شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، به احتمال زیاد مورد توجه قرار نخواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، تقاضای ایران در صورتی در شورای امنیت بررسی می‌شود که یکی از ۱۵ کشور عضو این شورا چنین تقاضایی را مطرح کند، اما ‌جری ماجیلا، سفیر آفریقای جنوبی و رییس شورای امنیت در ماه دسامبر، گفت تاکنون هیچ تقاضایی از سوی کشورهای عضو این شورا مطرح نشده است.

شورای امنیت روز دوم دی ماه در مورد پایبندی ایران به توافق هسته‌ای نشست سالی دوبار خود را برگزار می‌کند. هر یک از اعضای شورای امنیت و ایران که در این جلسه حضور دارند می‌توانند موضوع کشته شدن فخری‌زاده را مطرح کنند.

اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل روز جمعه گفت پرسش‌های فراوانی در مورد ابعاد مختلف پرونده کشتن فخری‌زاده وجود دارد.

کالامارد کشتن فخری زاده را نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر و نقض منشور سازمان ملل در منع استفاده از قوه قهریه در خاک دیگر کشورها در زمان صلح خواند.

پیش از آن آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در پاسخ به نامه ایران به این سازمان که در آن خواستار محکومیت کشته شدن فخری‌زاده شده بود، ضمن توصیه به «خوشتن‌داری» هرگونه «ترور یا قتل فراقضایی» را محکوم کرد.

محسن فخری‌زاده از مقام‌های ارشد سپاه پاسداران بود که ریاست سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را بر عهده داشت. از او به عنوان یکی از برجسته و پرنفوذترین چهره‌های برنامه هسته‌ای ایران نام برده می‌شد که نامش در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته بود.

کشتن او طی عملیات روز جمعه در دماوند در حالی صورت گرفت که مقام‌های تهران در پی روشن شدن نتیجه انتخابات آمریکا نسبت به بازگشت دولت جو بایدن به برجام و لغو تحریم‌ها ابراز امیدواری کرده بودند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More