شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سازمان ملل: اقتصاد افغانستان در آستانه فروپاشی است و خطر گسترش فقر مردم را تهدید می‌کند

دبیرکل سازمان ملل و همچنین نماینده این سازمان در امور افغانستان در اظهاراتی جداگانه درباره خطر فروپاشی اقتصاد افغانستان و گسترش فقر و گرسنگی در این کشور هشدار دادند.

دبورا لیونز، نماینده سازمان ملل در امور افغانستان، شامگاه پنجشنبه ۱۸ شهریور خطاب به نشست ویژه شورای امنیت این سازمان درباره فروپاشی اقتصادی افغانستان هشدار داد و گفت بحران انسانی عمیق‌تری در انتظار مردم این کشور است.

او گفت ناکامی جامعه بین‌الملل در افغانستان توجیهی برای نادیده گرفتن پیامدهای آن نیست و مردم افغانستان نباید دوباره رها شوند.

لیونز از جامعه بین‌الملل خواست فورا سازوکاری برای انتقال میلیاردها دلار پول مسدودشده کمک‌کنندگان بین‌المللی به افغانستان فراهم شود تا ضمن اینکه اطمینان حاصل شود این پول مورد استفاده نادرست طالبان قرار نمی‌گیرد، مانع از سقوط بیشتر اقتصاد شکننده این کشور شود.

به نوشته رویترز، بخش عمده‌ای از دارایی‌های ده میلیارد دلاری بانک مرکزی افغانستان در کشورهای خارجی نگهداری می‌شوند و غرب با مسدود کردن آن تلاش می‌کند بر طالبان فشار وارد کند.

روز پنجشنبه نیز برنامه پیشرفت و توسعه سازمان ملل، یو‌ان‌دی‌پی، اعلام کرده بود در صورتی که بحران‌های سیاسی و اقتصادی افغانستان فورا حل و فصل نشود، احتمال دارد تا اواسط سال آینده میلادی ۹۷ درصد از جمعیت این کشور به زیر خط فقر سقوط کنند.

بر اساس ارزیابی این نهاد، علاوه بر قحطی طولانی و آثار همه‌گیری کرونا، افغانستان در حال حاضر درگیر فروپاشی دارایی‌های عمومی، افزایش فشار بر نظام بانکی، مسدود بودن منابع اقتصادی و گسترش فقر است و این مساله به کاهش شدید تولید ناخالص داخلی دامن می‌زند.

همچنین آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، هشدار داده است که اقتصاد افغانستان در آستانه فروپاشی است و جامعه بین‌الملل برای جلوگیری از مرگ میلیون‌ها افغان بر اثر گرسنگی باید با گروه طالبان وارد مذاکره شود.

گوترش در مصاحبه‌ای که روز جمعه در خبرگزاری فرانسه منتشر شد تصریح کرد میلیون‌ها انسان در افغانستان با خطر مرگ بر اثر گرسنگی روبه‌رو هستند و جامعه بین‌الملل وظیفه دارد به آنها کمک کند.

دبیرکل سازمان ملل همچنین گفت: اگر بخواهیم افغانستان به مرکز تروریسم تبدیل نشود، زنان و دختران حقوق خود را از دست ندهند و گروه‌های قومیتی نماینده‌ای در دولت داشته باشند، باید با طالبان گفتگو کنیم.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده قصد لغو تحریم‌ها علیه طالبان را ندارد و اجازه نمی‌دهد دولت طالبان به نظام پولی بین‌الملل دسترسی داشته باشد.

با این حال آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز پنجشنبه در بیانیه‌ای از اقدام طالبان در تسهیل خروج شهروندان آمریکا و دیگر کشورها از افغانستان استقبال کرد و گفت نماینده ویژه ایالات متحده در تماس با طالبان است و به آنها اطمینان داده که جامعه بین‌الملل نگاه مثبتی به این قبیل اقدامات طالبان دارد.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More