شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
بحران پناه‌جویان در لیبی

سازمان ملل: به اکثر زنان پناه‌جو در لیبی تجاوز می‌شود

 

یک گزارش سازمان ملل می‌گوید به اکثر زنانی که به عنوان مهاجر و پناهنده از لیبی خارج می‌شوند در مسیر تجاوز می‌شود.  این تجاوزهای جنسی از سوی مقام‌های دولتی، گروه‌های مسلح و نیز قاچاقچیان انسان صورت می‌گیرد.

«کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل»، روز پنجشنبه ۲۹ آذر، با انتشار بیانیه‌ای «وحشت و تجربه‌های غیرقابل تصوری» را توصیف کرده که این زنان پناهنده و قربانیان تجاوز در مسیرهای خود برای رسیدن به اروپا از سر می‌گذرانند.

این گزارش ۶۱ صفحه‌ای بر اساس گفت‌وگو با ۱۳۰۰ زن و ضبط روایت‌های دست‌اول‌ آن‌ها به عنوان زنان پناهنده از لیبی تنظیم شده است. داده‌های این گزارش مربوط به فاصله زمانی میان ژانویه ۲۰۱۷ تا اوت ۲۰۱۸ است.

در این گزارش آمده است که کارمندان سازمان ملل از ۱۱ بازداشتگاه در لیبی بازدیدکرده‌اند که در آن‌ها زنانی که در مسیر خروج از لیبی بازداشت شده‌اند نگه داشته می‌شوند. در این بازداشتگاه‌ها و اردوگاه‌ها که توسط گروه‌های شبه‌نظامی اداره می‌شود؛  زنان و دختران جوان قربانی بدرفتاری،کار اجباری، خشونت و تجاوزهای جنسی می‌شوند.

اتحادیه آفریقا به تازگی در گزارشی به ۴۰۰ تا ۷۰۰ هزار پناه‌جو در لیبی اشاره کرده است که در ۴۰ اردوگاه مختلف این کشور در شرایط غیرانسانی نگه داشته می‌شوند.

 

«اتحادیه اروپا» سعی می‌کند با صرف میلیون‌ها دلار مانع ورود پناه‌جویان از طریق دریای مدیترانه شود. 

 سفر دریایی مهاجران و پناه‌جویان از شمال آفریقا به خاک اروپا بسیار پرخطر است. تنها در سال جاری میلادی هزار تن از پناه‌جویان در مدیترانه غرق شده‌اند.

گارد ساحلی لیبی، از «اتحادیه اروپا» کمک‌های مالی و آموزشی زیادی گرفته است تا جلوی عبور مهاجران به خاک اروپا را بگیرد.

پس از سقوط حکومت معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ ،  لیبی دستخوش ناآرامی‌های داخلی و درگیری‌های نظامی دامنه‌داری بوده است که به خروج و آواره‌گی هزاران تن از این کشور انجامیده است.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More