شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سازمان ملل: طی ۱۰ روز بیش از ۱۰۰ غیرنظامی در حملات هوایی سوریه کشته شدند

 

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، اعلام کرد تنها طی ۱۰ روز گذشته، بیش از ۱۰۰ غیرنظامی در حملات هوایی حکومت سوریه کشته شده‌اند.

به گفته کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، ارتش سوریه مراکز غیرنظامی، از قبیل بیمارستان‌ها، مدارس و مراکز خرید را هدف قرار داده است و در جریان این حمله‌ها، در ۱۰ روز  گذشته دست‌کم ۱۰۳ تن کشته شده‌اند که در میان  آن‌ها حداقل ۲۶ کودک گزارش شده است.

به گفته کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، افزایش شمار قربانیان  به «بی‌تفاوتی آشکار بین‌المللی» منجر شده است.

باشله «تصادفی بودن» حمله‌ به مراکز غیرنظامی در سوریه را رد کرد است و با اشاره به الگوی انجام این حملات، در بیانیه که روز چهارشنبه منتشر شد گفته است که بعید به نظر می‌رسد تمامی این حملات هوایی «اتفاقی» یا «تصادفی» انجام شده باشد.

 

 

به گفته کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، از ابتدای کارزار نظامی ارتش سوریه، با پشتیبانی هوایی روسیه، در استان ادلب، در شمال غرب سوریه در مرزهای ترکیه، دستکم ۴۰۰هزار تن از ساکنان محلی خانه و زندگی خود را ترک کرده‌اند.

منطقه‌ای که تقریبا از سه ماه پیش، به دنبال لغو آتش‌بس میان نیروهای دولتی و مخالفان، شاهد درگیری و حملات هوایی بوده است؛ پیشتر محل زندگی سه میلیون تن بود. بر اساس برآوردها، نیمی از این جمعیت هم‌اکنون در مناطق دیگر آواره شده‌اند.

در شهریورماه گذشته، روسای جمهور ترکیه و روسیه در سوچی روسیه توافق کردند که در این منطقه آتش‌بس بر قرار شود. توافقی که در نهایت به طور عملی از زمستان سال گذشته لغو شد.

استان ادلب با ترکیه مرز مشترک دارد و در حال حاضر دولت ترکیه این مرز را بسته است؛ با این حال سوریه، دولت ترکیه را به حمایت و پشتیبانی از شورشیان اسلام‌گرای مخالف حکومت و ارسال سلاح و مهمات به این مناطق متهم می‌کند.

در استان ادلب، علاوه بر حضور شورشیان اسلام‌گرای تحریر الشام، جبهه النصره سابق، هنوز شمار زیادی از نیروهای موسوم به «ارتش آزاد سوریه» یا احرار‌الشام، هم حضور دارند. نیروهایی که از سوی دولت‌های غربی به عنوان «مخالفان میانه‌رو» حکومت اسد شناخته می‌شوند.

آمریکا و اتحادیه اروپا پیشتر خواهان توقف فوری عملیات نظامی ارتش سوریه، با پشتیبانی هوایی روسیه، در این مناطق شده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More