شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: مذاکرات وین پیشرفت داشته اما تا رسیدن به موفقیت فاصله داریم

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت که در مذاکرات غیرمستقیم هسته‌ای آمریکا و ایران در وین پیشرفت‌هایی حاصل شده، اما این گفت‌وگوها هنوز تا رسیدن به موفقیت فاصله دارد.

پرایس در نشست خبری روز پنج‌شنبه خود با اشاره به اینکه «چالش‌های بزرگی» بر سر راه مذاکرات قرار دارد گفت: «برخی پیشرفت‌ها در مذاکرات هسته‌ای به دست‌‌ آمده است. در حال حاضر، ما بیشتر دانسته‌ایم برای بازگرداندن ایران به اجرای تعهداتش باید چکار کنیم و برداشت ما این است که ایران نیز بیشتر متوجه شده‌ برای بازگشت به تعهداتش در برجام باید چه کار کند.»

او خاطرنشان کرد: «از سال ۲۰۱۸ که دولت پیشین آمریکا از برجام خارج شد، برنامه هسته‌ای ایران با شتاب در حال پیشرفت است. ایران هم‌اکنون ده برابر میزان مجاز در برجام، اورانیوم غنی‌شده دارد و در حالی‌ که جمهوری اسلامی قبلا با تولید سلاح هسته‌ای یک‌سال فاصله داشت، هم‌اکنون تنها چندماه فاصله دارد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: «اگر ایران بخواهد به اجرای تعهدات خود در توافق هسته‌ای بازگردد، قطعا لازم است برنامه هسته‌ای خود را تا حد چشمگیری محدود کند و یک بار دیگر هرگونه مسیر قابل تصور برای دسترسی به سلاح هسته‌ای را مسدود کند.»

پرایس با اشاره به تعاملات آمریکا و اسرائیل در ارتباط با مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: «آمریکا قبل و پس از هر دور نشست هسته‌ای ایران، با اسرائیل تبادل نظر می‌کند و این رایزنی‌ها ادامه دارد. منافع مشترک آمریکا و اسرائیل، جلوگیری دائم از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.»

ند پرایس همچنین با اشاره به سفر هفته‌آینده یک هیات بلندپایه از سازمان‌های مختلف آمریکایی به خاورمیانه گفت: «هدف این دیدارها بررسی تعدادی از موضوعات مهم مربوط به امنیت ملی ایالات متحده و تلاش‌های جاری برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه است.»

او افزود: «تمرکز مذاکرات این هیات درباره موضوعات مختلف است و تنها درباره ایران نیست.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به پرسشی درباره انتخاب جمهوری اسلامی ایران به عضویت کمیسیون مقام زن ملل متحد، گفت: «نامزد شدن بی‌مخالفت کشورهایی که به شکنجه و نقض حقوق بشر اقدام کرده‌اند، یکی از ویژگی‌های نگران‌کننده این انتخابات بود.»

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More