شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سران اروپا خواستار تحقیق بدون محدودیت درباره منشا کرونا شدند

 

 

به‌دنبال افزایش انتقادات از بازرسی‌های مقدماتی سازمان بهداشت جهانی درباره آغاز همه‌گیری کوویدـ۱۹، این بار سران اروپا خواستار بررسی ریشه‌ای شیوع کرونا شدند.

اورزولا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا، روز پنجشنبه گفت که پیدا کردن منشا کوویدـ۱۹ بسیار مهم است و بازرسان باید به مکان‌هایی که ابعاد آغاز این همه‌گیری را روشن می‌کند، دسترسی کامل داشته باشند. 

شارل میشل، رییس شورای اتحادیه اروپا، نیز گفت که دنیا حق دارد بداند دقیقا چه اتفاقی افتاده است تا بتواند برای آینده از آن تجربه کسب کند. میشل خواستار آن شد که سازمان بهداشت جهانی مرحله دوم تحقیقاتش درباره کرونا را «عاری از مداخله» پیش ببرد.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، نیز حدودا دو هفته پیش از سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده خواسته بود تا فرضیه نشست ویروس عامل کرونا از آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان را بررسی کنند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز تحقیقات سازمان بهداشت جهانی در چین، کشوری که کرونا نخستین‌بار در آن شناسایی شد، را ناکافی و بدون نتیجه‌گیری خوانده بود و خواستار تحقیقاتی به‌موقع و شفاف شده بود که بر پایه شواهد و مدارک استوار باشد.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی بر پایه تحقیقات یک آزمایشگاه وابسته به سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده، از بیمار شدن سه تن از پژوهشگران آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان، با علایمی شبیه به آنفلوانزای فصلی، در پاییز ۲۰۱۹ خبر داده و نوشته که آنان برای مداوا به بیمارستان مراجعه کرده بودند.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی درباره منشا کرونا، این ویروس از خفاش به انسان با مداخله حیوان دیگری، منتقل شده است. این سازمان در گزارش اولیه خود، فرضیه درز ویروس از آزمایشگاه را «بسیار غیرمحتمل» عنوان کرده بود.

سران اتحادیه اروپا می‌گویند حمایت قاره سبز از تحقیقات جدید در این باره «نمادین» خواهد بود چرا که این اتحادیه مستقیما در این پژوهش‌ها درگیر نمی‌شود.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More