شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سنتکام: استقرار پاتریوت در عراق با اطلاع بغداد و پاسخی به حملات اخیر است

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، انتقال و استقرار سامانه دفاع ضدموشکی پاتریوت در عراق را «واکنشی به حملات اخیر به پایگاه‌های ائتلاف و کشته شدن عراقی‌ها و نیروهای ائتلاف و آمریکا » خواند و تاکید کرد این اقدام با هماهنگی و اطلاع بغداد صورت گرفته است.

این ستاد در بیانیه خود آورده است: «آمریکا در حال انتقال سیستم‌های دفاعی به عراق است تا از عراقی‌ها، نیروهای ائتلاف بین‌المللی علیه داعش و نیروهای آمریکایی در برابر انواع تهدیدها در پایگاه‌های هوایی که میزبان این نیروها هستند، محافظت کند. حمله‌های مداوم به پایگاه‌های عراقی تمامیت ارضی عراق را نقض کرده و به کشته و مجروح شدن نیروهای عراقی، ائتلاف و آمریکایی می‌انجامد.»

این بیانیه می‌افزاید: «استقرار سامانه‌های دفاع هوایی در عراق ادامه خواهد یافت، اما به دلایل امنیتی در مورد سیستم‌های برپا شده اطلاعات جدیدی نخواهیم داد. دولت عراق به خوبی به نیاز جمعی ما به دفاع هوایی از نیروهایمان در عراق واقف است و ما با همتایان عراقی خود در هماهنگی خواهیم بود. آمریکا و هم‌پیمانانش در ائتلاف ضد داعش به شکست دائم داعش و حمایت از امنیت و ثبات عراق متعهد است.»     

ایران در واکنش به این اقدام هشدار داده است که آمریکا خاورمیانه را در میانه بحران شیوع کرونا به سوی «فاجعه» پیش می‌برد و مدعی شده است استقرار این سامانه موشکی بدون هماهنگی دولت عراق صورت گرفته است.

استقرار سامانه دفاعی پاتریوت در عراق در پی چند حمله به پایگاه‌های آمریکایی در عراق صورت گرفته است. آمریکا شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران را مسئول این حملات می‌داند.

به گفته منابع نظامی عراقی و آمریکایی، هفته گذشته، یکی از این سامانه‌ها به پایگاه عین‌الاسد در غرب عراق رسید و هم‌اکنون در حال مونتاژ است. سامانه دیگری نیز در اربیل، پایتخت منطقه خودگردان کردستان عراق، مستقر شده است.

همچنین دو سامانه دیگر هنوز در کویت هستند. پایگاه‌های آمریکا در کویت در نقش حمایتی برای عملیات آمریکا در عراق عمل می‌کنند.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، نیز به ایران هشدار داده است هرگونه حمله به پایگاه‌های آمریکا در عراق با پاسخ شدید آمریکا مواجه خواهد شد.

او در کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه خود گفت ایالات متحده تحولات مربوط به نیروهای خود در عراق را از نزدیک رصد می‌کند و افزود: «اگر اتفاق بدی بیفتد، برای طرف مقابل پیامدهای بسیار دردناکی خواهد داشت.»

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی، نیز از هشدار دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، به ایران در مورد حمله شبه نظامیان شیعه وابسته به جمهوری اسلامی در عراق علیه نیروهای آمریکایی ابراز حمایت کرده است. وی گفت اگر ایرانی‌ها علیه نیروهای آمریکایی حمله به راه ‌اندازند، ایالات متحده باید مقابله به مثل کند.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا نیز با توجه به تحرکات ایران در عراق در میانه بحران کرونا گفت: «من واقعا نگران مردم ایران هستم. دولت ایران باید به جای این فعالیت‌های مخرب به فکر مردمش باشد.»

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More