شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

فارین پالیسی: بازسازی سوریه، معاملات پرسودی را نصیب ایران و روسیه می کند

 

نشریه فارین پالیسی در گزارشی، امروز شنبه ۲۹  مهر، نوشت، بازسازی کشور سوریه در پس خرابی‌های جنگ داخلی این کشور «معاملات نان و آبداری را نصیب ایران و روسیه می‌کند».

در این گزارش آمده است: «در پی باز پس‌گیری آخرین مناطق تحت تسلط داعش، توسط ارتش بشاراسد، آخرین صحنه‌های جنگ و خشونت در سوریه به‌ نمایش درمی‌آید.

اما درحالی که میلیون‌ها جنگ‌زده، آواره و پناهنده سوری، شاهد خرابی و نابودی کشورشان و مرگ صدها هزار نفر از هموطنان خود بوده‌اند، کمپانی‌های خارجی و داخلی فقط رنگ دلار آمریکا را می‌بینند.

تقریباً همه پل‌ها، نیروگاه‌ها، ساختمان، ایستگاه‌های قطار و غیره در سوریه با خاک یکسان شده‌اند. دولت باقیمانده از این جنگ داخلی بزودی برنامه بازسازی و مناقصه‌ها را آغاز خواهد کرد. در ماه آگوست، نزدیک به ۲۵ کمپانی از کشورهای مختلف در نمایشگاه بین‌المللی دمشق شرکت کردند که برای اولین بار از سال ۲۰۱۱ تشکیل شده بود.

با این حال اکثر قراردادهای ساختمانی به‌سوی دو کشور متحد اسد یعنی ایران و روسیه خواهد رفت. اگرچه کشورهای چین و برزیل نیز تلاش دارند از این نمد، کلاهی برای خود دست و پا کنند.

نام هیچ کشور غربی در میان حاضران در بازسازی سوریه دیده نمی‌شود. که البته این نه به معنای دوری جستن آنها از گرفتن معاملات اقتصادی است، بلکه در ماه سپتامبر در جریان گردهمایی سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، آنها و کشورهای عربی مخالف رژیم اسد، توافق کردند که تا زمان برکناری اسد از قدرت طی روندی دموکراتیک، در بازسازی سوریه شرکت نخواهند کرد.

کارشناسان سازمان ملل، تخمین زده‌اند که مخارج بازسازی سوریه مبلغی در حدود ۳۰۰ میلیارد دلار خواهد بود.

سازمان‌های حقوق بشری در اروپا و آمریکا هشدار داده‌اند که «بازسازی سوریه در زیر حکومت بشار اسد بیشتر از آنکه خدمتی به مردم کشور سوریه کند، بر ضد منافع و حقوق بشر آنها خواهد بود».

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More