شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه‌های محدودیت اقدام نظامی علیه ایران را تصویب کرد

 

مجلس نمایندگان آمریکا به دو طرح جداگانه رای داد که در صورت تصویب نهایی، اختیارات دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، برای اقدام نظامی علیه ایران محدود خواهد شد.

در جلسه روز پنج‌شنبه دهم بهمن‌ماه، طرح ممنوعیت تامین مالی برای اقدام نظامی علیه ایران با ۲۲۸ رای موافق، در برابر ۱۷۵ رای مخالف، تصویب شد. قطعنامه دیگری که روز پنج‌شنبه به‌رای گذاشته شد مربوط به لغو اختیارات رییس جمهوری، براساس قانون ای.یو.ام.اف (AUMF)، است. این قانون که در سال ۲۰۰۲ تصویب شده است به رییس جمهوری آمریکا اختیارهای مشخصی در استفاده از نیروی نظامی در جریان جنگ عراق داده شد.

کاخ سفید پیشتر هشدار داده است که اگر کنگره لوایح مربوط به ایجاد محدودیت در استفاده از نیروی نظامی علیه ایران را تصویب کند، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، آن‌‌‌ها را وتو خواهد کرد.

 

 

یک روز پیش از رای‌گیری روز پنج‌شنبه در مجلس نمایندگان، دونالد ترامپ با انتشار پیامی در حساب کاربریش در شبکه اجتماعی توییتر، دموکرات‌ها را متهم کرد که با تصویب این قطعنامه‌‌ها می‌خواهند کار رییس جمهوری آمریکا در دفاع از ایالات متحده، فرضا در برابر ایران، دشوارتر شود.

در طول بیش از ۱۸ سال گذشته، از هنگام حملات ۱۱ سپتامبر در نیویورک، رییس جمهورهای هر دو حزب اصلی آمریکا، با توسل به قانون موسوم به «مجوز استفاده از نیروی نظامی» (AUMF) ده‌ها کارزار و عملیات نظامی، با هدف «مبارزه با تروریسم» در کشورهای مختلف، از جمله عراق و افغانستان، پیش برده است.

نشریه پولیتیکو شامگاه سه‌شنبه هشتم بهمن‌ماه در گزارشی نوشت که قانون «مجوز استفاده از نیروی نظامی» ای.یو.ام.اف (AUMF) هرچند درخصوص جنگ عراق تصویب شده است، اما دولت ترامپ، در ژانویه ۲۰۲۰، عملیات کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، را به استناد اختیارات آمده در این قانون انجام داد.

مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در اختیار دموکرات‌ها است، در دی‌‌ماه امسال به قطعنامه دیگری رای داد که به‌موجب آن نیز استفاده از نیروی نظامی علیه ایران بدون مجوز کنگره، جز در موارد دفاعی، ممنوع می‌شود.

 قطعنامه‌های مزبور برای قانونی شدن و اجرا ابتدا باید در مجلس سنا آمریکا که اکثریت آن در اختیار جمهوری‌خواهان است هم به ‌تصویب برسد. حتی در صورت تصویب در مجلس سنا نیز رییس جمهوری آمریکا می‌تواند با وتو جلوی اجرای آن‌ها را بگیرد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More