شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مخالفت روسیه با بازنویسی توافق هسته‌ای با ایران

 

وزیر امور خارجه روسیه سرگئی لاوروف مخالفت کشورش با پیشنهاد بازنویسی توافق هسته‌ای را اعلام کرد.

خبرگزاری فرانسه روز شنبه اول مهرماه در این باره می‌نویسد: «سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با طرح پیشنهادی آمریکا برای بازنویسی توافق هسته‌ای با ایران مخالفت کرده و می‌گوید نگرانی‌های واشنگتن در مورد رفتار ایران در خاورمیانه می‌تواند در خارج از این توافق مورد بررسی قرار بگیرد.

پرزیدنت ترامپ ایران را به‌عنوان ناقض روح توافق هسته‌ای معرفی کرده و می‌گوید این توافق به آزاد سازی دست حکومت ایران در دنبال کردن برنامه موشک‌های بالستیکی و حمایت مالی و تسلیحاتی از شبه‌نظامیان افراطی در خاورمیانه منجر شده است.

اما سرگئی لاوروف در نطق شامگاه دیروز خود در سازمان ملل متحد گفت این نگرانی‌های آمریکا فرای توافق هسته‌ای هستند.

وی در نطق خود گفت: «این تنها روسیه نیست که می‌گوید لازم است توافق هسته‌ای با ایران حفظ شود. این مسأله از سوی تمامی رهبران کشورهایی که در این توافق سهیم هستند ذکر شده است. این توافق به سرانجام رسیده و از سوی شورای امنیت سازمان ملل هم مورد تأیید و دریافت قطع‌نامه بوده است. باز کردن پرونده هسته‌ای ایران به معنای بی‌توجهی به این توافق است.

اکنون از زوایای مختلف در مورد ایران ابراز نگرانی می‌شود. اما این نگرانی‌ها باید در خارج از موضوع توافق هسته‌ای و در چارچوب مربوط به خود آنها مطرح و رسیدگی شود. قاطی کردن پرتقال‌ها با سیب‌ها اشتباه است. بویژه در مورد موضوع پیچیده‌ای مانند برنامه هسته‌ای ایران.»

او همچنین هشدار داد که فروپاشی معاهده هسته‌ای ایران (برجام) با قدرت‌های جهان، تنها باعث تقویت پیونگ‌یانگ شده و این کشور انگیزه خود برای کاهش برنامه هسته‌ای در برابر تحریم‌ها را از دست خواهد داد.

لاوروف، رهبران کره‌شمالی و ایالات متحده آمریکا را به حفظ آرامش دعوت کرد و از آنان خواست تا از ادبیات جنگ‌طلبانه خود دست بردارند.

لاوروف ضمن اعلام این موضوع که پیشنهاد روسیه و چین می‌تواند مسیر را برای گفت‌وگوی دیپلماتیک با کره‌شمالی باز کند، گفت: «این مشاجره‌های تهدید آمیزبسیار بد و غیر قابل قبول است. ما می بایست طرفین این درگیری را به آرامش دعوت کنیم.»

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More