شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران در حدی بسیار بالاتر از آنچه متعهد شده، به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهد

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی(IAEA)،  به یک روزنامه اتریشی گفت: «ایرانی‌ها در حدی بسیار بالاتر از آنچه متعهد شده‌اند به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهند و این میزان ماه به ماه در حال رشد است.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همچنین در مصاحبه‌ای که روز شنبه منتشر شد، به نشریه دی‌پرسه گفت که ایران در این مرحله به اندازه کافی اورانیوم غنی شده برای ساخت یک بمب هسته ای - با توجه به تعریف رسمی ناظر اتمی سازمان ملل - ندارد.

گروسی در پاسخ به سوالی درباره اینکه ایران چه مدت نیاز دارد تا سلاح هسته‌ای بسازد، و  «لحظه شکست» یا «زمان برگشت‌ناپذیر» در برنامه اتمی ایران چه وقت است، گفت: «ما در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای ما در مورد لحظه شکست صحبت نمی‌کنیم.»

او‌ گفت که «ما به "اندازه قابل توجه" ماده، که همان حداقل مقدار اورانیوم غنی شده یا پلوتونیوم مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی است، نگاه می‌کنیم. و ایران فعلا این "اندازه قابل توجه" را در اختیار ندارد.»

آژانس انرژی هسته‌ای «اندازه قابل توجه» را مقدار تقریبی مواد هسته‌ای تعریف می‌کند که با وجود آن، امکان تولید کلید انفجاری هسته‌ای را نمی‌توان منتفی دانست.

در آخرین گزارش سه ماهه‌ای که آژانس انرژی هسته ای منتشر کرد آمده است که ایران دو هزار و ۱۰۵ کیلوگرم اورانیوم غنی شده دارد که بسیار بالاتر از حد ۲۰۲.۸ کیلوگرمی است که در قرارداد سال ۲۰۱۵ متعهد به آن شده بود،  اما همچنان این اندازه از اورانیوم غنی شده قبل از توافق کمتر است. 

همچنین این اورانیوم تا چهار و نیم درصد غنی سازی شده است که بسیار کمتر از ۲۰ درصد غنی‌سازی قبل از قرارداد  و همچنین کمتر از ۹۰ درصد غنی‌سازی لازم برای مرحله تولید سلاح هسته‌ای  است.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More