شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مدیر آکسفام انتقادات از این سازمان خیریه را سوء‌ظن‌برانگیز خواند

 

مارک گلدرینگ، مدیر اجرایی سازمان خیریه‌ی آکسفام، ضمن پذیرش رسوایی‌های جنسی اخیر مطرح‌شده درمورد این سازمان، ضمن اعتراض نسبت‌به حجم انتقادات مرتبط با این موضوع، آن را «نامتناسب و سوء‌ظن‌برانگیز» دانست.

گلدرینگ روز شنبه ۲۸ بهمن‌ماه، در گفت‌وگو با روزنامه‌ی گاردین، با اظهار تأسف و عذرخواهی مجدد، اعلام کرد که این سازمان، نیازمند اصلاحات بزرگی است. ولی ازسوی دیگر، نسبت‌به کاهش کمک‌های مردمی به‌دلیل اختلافات پیش‌آمده هشدار داد. او منتقدان را به «تیرباران» این سازمان خیریه متهم کرد و گفت که بعضی از این منتقدان، تحت تأثیر مجموعه‌هایی‌اند که با یاری‌رسانی به محرومان مخالف‌اند.

او با اشاره به شدت و بی‌رحمی این حملات، افزود: «مگر ما کودکی را در گهواره کشته‌ایم؟ قطعاً اندازه و شدت حملات نامتناسب و سوءظن‌برانگیز است. برای من قابل درک نیست. گاهی فکر می کنم که خدای من، باید یک چیزهایی پشت پرده باشد».

گلدرینگ همچنین اعلام کرد که «هر حرفی که می‌زنند وارونه تعبیر می‌شود»، حتی عذرخواهی ما شرایط را بدتر کرد.

 

 ژووِنل مویس، رییس جمهوری هائیتی

 

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که به گزارش روزنامه‌ی تلگراف، ژووِنل مویس، رییس جمهوری هائیتی، رسوایی‌های اخیر در سازمان آکسفام را تنها «نوک کوه یخ» خواند و گفت سایر سازمان‌های خیریه نیز می‌بایست درخصوص سرپوش گذاشتن بر آزارهای جنسی صورت‌گرفته پس از زمین‌لرزه‌ی سال ۲۰۱۰، مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند. او گفت که پرونده‌ی آکسفام، تنها بخش قابل رؤیت این کوه یخ است.

به گفته‌ی او، نه‌تنها سازمان آکسفام، بلکه سازمان‌های خیریه‌ی خصوصی بسیاری در شرایط مشابه قرار دارند و اطلاعات مربوط به این آزارهای جنسی را پنهان می کنند.

 

 پنی موردانت، وزیر توسعه بریتانی

 

پنی موردانت، وزیر توسعه‌ی بریتانیا نیز روز جمعه ۲۷ بهمن‌ماه، گفت که سازمان خیریه‌ی آکسفام، تا رضایت کامل دولت بریتانیا درخصوص رعایت کامل استانداردهای اخلاقی ازسوی این سازمان خیریه، از ارائه‌ی هرگونه درخواست برای دریافت کمک مالی، خودداری خواهد کرد.

هفته‌ی گذشته، در رسانه‌ها گزارشی منتشر شد، مبنی‌بر این‌که بعضی از کارمندان سازمان خیریه‌ی آکسفام در هائیتی، پس از زمین‌لرزه‌ی سال ۲۰۱۰، برای استفاده‌ی جنسی، به روسپی‌ها پول پرداخت کرده‌اند.

سازمان آکسفام که یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات خیریه‌ی جهانی است، براساس تحقیقات داخلی که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، رفتارهای جنسی صورت‌گرفته ازسوی کارمندانش را تأیید و از آن بابت عذرخواهی کرده است.

آکسفام، روز جمعه ۲۷ بهمن‌ماه، از تشکیل کمیسیونی مستقل برای بررسی روش‌ها و فرهنگ کاری حاکم بر این سازمان خبر داد.

موردانت روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «آکسفام توافق کرده است تا زمان به‌دست آوردن رضایت کامل دولت بریتانیا، نسبت‌به رعایت کامل استانداردهای لازم، از درخواست هرگونه کمک مالی دولتی خودداری کند».

این سازمان خیریه همچنین اعلام کرده است که :«ما نسبت به اثبات شایستگی خود در جلب اعتماد مردم بریتانیا، خود را متعهد می‌دانیم».

سایر سازمان‌های خیریه‌ی بریتانیا نیز که از کمک‌های دولتی استفاده می‌کنند، موظف شده‌اند تا تاریخ ۲۶ فوریه، اسناد و مدارک لازم درخصوص حمایت کافی از افراد تحت پوشش خود را به دولت ارائه داده و هرگونه نقض قانون را گزارش دهند.

 

گزارشی از شهره جولانی در رابطه با سوءاستفاده‌ی جنسی کارکنان مؤسسه‌ی خیریه‌ی آکسفام در هائیتی:

 

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More