شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مرگ صالح رقابت میان ایران و عربستان را شدت می‌بخشد

 

خبرگزاری سی‌ان‌ان در گزارشی در مورد کشته شدن علی عبدالله صالح رئیس‌جمهوری پیشین یمن به‌دست شورشیان حوثی، می‌گوید مرگ او به رقابت‌های منطقه‌ای ایران و عربستان شدت خواهد بخشید.

در گزارش سی‌ان‌ان آمده است: «صالح به‌دست متحدان پیشین خود در یمن، یعنی شورشیان حوثی که ایران از آنها پشتیبانی مالی و تسلیحاتی می‌کند، کشته شده است.

صالح در سال 2014 به نیروهای حوثی پیوسته بود، امری که عربستان سعودی و امارات متحده عربی را ناچار ساخت تا بر علیه این اتحاد مصلحتی میان نیروهای وفادار به رئیس‌جمهوری پیشین یمن و شبه‌نظامیان حوثی وارد یک تهاجم نظامی شوند.

اما در ماه‌های اخیر این ' ازدواج مصلحتی' برای صالح غیرقابل پذیرش شده بود. از این رو وی در آخر هفته گذشته از «کشورهای برادر و همسایه» درخواست کرده بود تا برای رسیدن غذا و دارو به آسیب‌دیدگان جنگ داخلی یمن یک آتش‌بس برقرار کنند.

حوثی‌ها تحمل یک چنین موضعی را از سوی صالح نداشتند و بلافاصله وی را به اجرای یک «کودتا» متهم کردند.

چگونگی کشته شدن صالح هنوز کاملاً مشخص نیست، اما با مرگ او نبرد برای به‌دست گرفتن کنترل پایتخت یمن، صنعا، تشدید خواهد شد.

هواداران صالح زیر رهبری برادرزاده او طارق محمد صالح هستند که پیش از این فرمانده نیروهای ویژه ارتش یمن بوده است.

حوثی‌ها پیش از این چندین بار در مقابل حملات نظامی هواداران صالح شدیداً مقاومت کرده بودند. اما آنها اکنون با دشمنان بیشتری روبرو هستند که از زمین و توسط نیروهای عربستان و امارات از آسمان، آنها را در محاصره خود خواهند داشت.

انور گارگاش از مقامات ارشد اماراتی می‌گوید: «حوادث امروز صنعا اندکی مبهم به‌نظر می‌رسد. اما قیام هواداران صالح بر علیه حوثی‌ها به پشتیبانی نیاز دارد تا شبه‌جزیره عربستان را از وجود توسعه‌گرایی ایرانی‌ها دور نگه دارد.»

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More