شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

استقبال ایران از موضع بایدن مبنی بر ضرورت پایان جنگ در یمن

 

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از موضع جو بایدن مبنی بر توقف حمایت آمریکا از جنگ یمن استقبال کرد و گفت اگر این موضع‌گیری «یک مانور سیاسی نباشد می‌تواند گامی در جهت تصحیح اشتباهات گذشته باشد».

رییس جمهوری آمریکا، پنجشنبه گذشته در سخنرانی خود برای تشریح مواضع دولتش در زمینه سیاست‌خارجی، بر تقویت تلاش‌های دیپلماتیک جهت پایان دادن به جنگ یمن تاکید کرد و همزمان گفت که آمریکا به حمایت از عربستان سعودی برای دفاع از حق حاکمیت و قلمرو خود ادامه می‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز شنبه ۱۸ بهمن‌ماه با استقبال از تمایل آمریکا برای پایان جنگ یمن، خواهان توقف فروش سلاح از سوی آمریکا به عربستان سعودی شد. 

بایدن در موضع‌گیری‌اش مبنی بر ضرورت پایان جنگ یمن خواهان پایان دادن به خشونت از سوی همه گروه‌ها از جمله حوثی‌ها شد. گروه حوثی‌ها تحت حمایت حکومت ایران قرار داد و عربستان سعودی به عنوان رهبر ائتلاف نظامی در جنگ یمن، بارها تهران را متهم به ارسال تجهیزات و پول به این گروه کرده است. 

با این حال، وزارت خارجه آمریکا قرار است که گروه‌ حوثی‌ها را از لیست گروه‌های تروریستی خارج کند. 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه ۱۷ بهمن‌ماه گفت: «این تصمیم هیچ ارتباطی با آنچه ما درباره حوثی‌ها و رفتارهای مذموم آنان فکر می‌کنیم، از جمله حملات علیه غیرنظامیان و ربایش شهروندان آمریکایی، ندارد.» او افزود: «اقدام ما فقط به خاطر عواقب انسانی تصمیم دولت قبلی است.»

دولت دونالد ترامپ در آخرین روزهای فعالیتش، شبه‌نظامیان حوثی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده بود، اما گروه‌های امدادی در یمن و همچنین آنتونیو گوترش،‌ دبیرکل سازمان ملل متحد، درباره پیامدهای این تصمیم بر ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن هشدار داده بودند. 

همزمان با گزارش‌ها درباره تصمیم آمریکا برای خروج حوثی‌ها از فهرست سازمان‌های تروریستی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در صنعا گفت که سیاست جدید واشنگتن «حضور مستقیم» در یمن است.

حسن ایرلو در واکنش به سخنان جو بایدن در توییتی نوشت: «مطمئنا سیاست دولت جدید آمریکا با دولت‌ قبلی فرق دارد و آن تحمیل حضور مستقیم سیاسی و نظامی در یمن است، همان‌گونه که در کشورهای عراق و سوریه روی داد.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More