شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مطرح شدن حفظ برجام در گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن و ولادیمیر پوتین

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، و همتای روسی‌اش ولادیمیر پوتین در تماسی تلفنی ضمن تاکید بر لزوم عادی‌سازی روابط دو جانبه، در مورد برخی مسایل مهم بین‌المللی، از جمله حفظ توافق هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند.

کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد ولادیمیر پوتین در این تماس تاکید کرد عادی سازی روابط بین مسکو و واشینگتن به نفع هر دو کشور است.

طبق بیانیه کرملین، بایدن و پوتین در مورد «خروج یک‌جانبه آمریکا» از پیمان‌نامه آسمان‌های باز برای انجام پروازهای اکتشافی در حریم هوایی کشورهای دیگر، حفظ توافق هسته‌ای ایران و ابتکار روسیه برای برگزاری نشست سران کشورهای عضو دائم شورای امنیت گفت‌وگو کردند.

کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد در گفت‌وگوی جو بایدن با پوتین، دو طرف ضمن توافق بر سر تمدید فوری توافق کاهش تسلیحات هسته‌ای استارت نو پیش از انقضای آن در پنجم فوریه، تاکید کردند که در مورد مسائلی چون کنترل تسلیحاتی و مسائل امنیتی جدید، جلساتی برگزار کنند.

هفته گذشته، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، گفته بود بایدن قصد دارد پیمان استارت نو را با روسیه به مدت پنج سال دیگر تمدید کند.

پیمان استارت نو که در سال ۲۰۱۰ از سوی باراک اوباما و دیمیتری مدودوف، رییس‌های جمهوری پیشین آمریکا و روسیه، به امضا رسید، در اختیار داشتن بیش از هزار و ۵۵۰ کلاهک هسته‌ای را برای هر یک از این دو کشور ممنوع کرده است.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا، از مخالفان سرسخت پیمان استارت نو بود و معتقد بود این توافق آمریکا را در موقعیت ضعیفی قرار داده است.

بنابر اعلام کاخ سفید، بایدن همچنین در تماس با پوتین ضمن حمایت از تمامیت ارضی اوکراین، در مورد برخی نگرانی‌ها از جمله حمله سایبری به نهادهای فدرال آمریکا، اقدام روسیه در تعیین جایزه برای کشتن نیروهای آمریکایی در افغانستان، دخالت مسکو در انتخابات ۲۰۲۰ و مسمومیت الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت ولادیمیر پوتین صحبت کرده است.

طبق این بیانیه، جو بایدن تاکید کرد آمریکا برای دفاع از منافع ملی خود در واکنش به آن دسته از اقدامات روسیه که به ایالات متحده یا متحدانمان آسیب می‌زند با جدیت برخورد خواهد کرد.

روسای جمهور آمریکا و روسیه همچنین توافق کردند به صورت شفاف و مداوم با هم در تماس باشند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More