شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مقام‌های آمریکایی توطئه دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی برای ربودن مسیح علی‌نژاد را محکوم کردند

در ادامه واکنش‌ها به توطئه ربودن مسیح علی‌نژاد، خبرنگار و فعال حقوق بشر ایرانی-آمریکایی، مقام‌های دولت جو بایدن، شماری از سناتورها و همچنین چهره‌‌های سیاسی ایالات متحده این توطئه دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران را محکوم کردند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در نشست خبری خود طرح ربودن مسیح علی‌نژاد را محکوم کرد و درباره تاثیر این اتفاق بر مذاکرات احیای برجام گفت: «آمریکا هرگز ایران را به‌عنوان بازیگری خوب در جهان ارزیابی نکرده اما با توجه به منافع آمریکا، این کشور مذاکرات هسته‌ای با ایران را ادامه می‌دهد.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز در نشست خبری خود ضمن محکوم کردن طرح ربودن مسیح علی‌نژاد از سوی دستگاه اطلاعاتی ایران، گفت که نگرانی فوری ایالات متحده محدود کردن  برنامه هسته‌ای ایران است. او تاکید کرد که ایالات متحده به چالش‌های دیگر با ایران رسیدگی خواهد کرد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز در واکنش به طرح ربودن مسیح علی‌نژاد در آمریکا از سوی عوامل جمهوری اسلامی در توییتی اعلام کرد: «ما تلاش‌های مستمر ایران برای آدم‌ربایی روزنامه‌نگاران، منتقدان رژیم جمهوری اسلامی، به منظور ساکت کردن مخالفان را به شدت محکوم می‌کنیم.»

مالی تاکید کرد: «حتی وقتی ایالات متحده همچنان مایل به ادامه دیپلماسی برای بازگشت متقابل به توافق برجام است، در دفاع از شهروندان خود دریغ نخواهیم کرد و نقض حقوق بشر در ایران را اعلام خواهیم کرد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا، نیز در توییتی نوشت: «مسیح علی‌نژاد یک آزادی‌خواه ایرانی‌-آمریکایی است و اراذل و اوباش ایرانی برای ربودن او از آمریکا و تحویل به رژیم ایران، برجسته‌ترین حامی ترور در جهان، نقشه کشیدند. هرگونه توافق با ایران باید از گسترش تروریسم جلوگیری کند.»

جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید، در توییتی نوشت: در حالی که بایدن برای بازگشت به برجام به تهران «التماس می‌کند»، مامورهای اطلاعاتی ایران برای ربودن مسیح علی‌نژاد نقشه می‌کشند. او گفت: «ایران هرگز به هیچ توافقی احترام نمی‌گذارد. بایدن احمق است که به آنها اعتماد می‌کند.»

جیم ریش، عضو برجسته کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، در واکنش به طرح ربودن مسیح علی‌نژاد گفت: «من از تلاش گستاخانه ایران برای ربودن یک روزنامه‌نگار آمریکایی در خاک ایالات متحده وحشت زده‌ام.» او افزود: «محدودیت ادامه مذاکرات با ایران»، «تروریسم»و «امنیت» شهروندان آمریکایی باید در اولویت باشد.

عضو کمیته روابط خارجی در مجلس سنای آمریکا تاکید کرد: «اگر نتوانیم از شهروندان خود، چه در اینجا و چه در خارج از کشور، محافظت کنیم، پیشرفت در زمینه هسته‌ای معنایی ندارد.»

در همین حال، نشریه پولیتیکو به نقل از یک مقام آمریکایی مطلع نوشت که واشینگتن با وجود افشای طرح حکومت ایران برای ربودن مسیح علی‌نژاد در خاک این کشور و محکوم کردن آن،‌ همچنان تلاش‌ها برای احیای برجام را ادامه می‌دهد و آن را نگرانی «فوری و مهم» می‌داند.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More