شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ملک سلمان در مسکو : ایران باید دخالت‌هایش در منطقه را متوقف کند

 

ملک سلمان بن‌عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، در نشست روز پنجشنبه ۱۳ مهرماه خود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مسکو گفته که «ایران باید دخالت‌هایش در بی ثبات کردن منطقه را متوقف کند».

به گزارش رسانه‌های عربی، پادشاه عربستان که در سفری به روسیه در مسکو به سر می‌برد، اظهار داشت که ریاض به دنبال تشکیل مرکزی بین‌المللی برای مبارزه با «تروریسم» با نظارت سازمان ملل است.

ملک سلمان افزود که عربستان به هماهنگی با روسیه درباره ایجاد ثبات در قیمت نفت ادامه خواهد داد. وی بر توافق ریاض و مسکو پیرامون بسیاری از پرونده‌ها تأکید کرد.

او در سخنانی از پیش نوشته شده، همچنین خواستار محافظت از یکپارچگی دو کشور سوریه و عراق شد.

ملک سلمان گفت که کشورش می‌کوشد راهی برای پایان دادن به رنج‌های ملت فلسطین و تاسیس دولت فلسطینی به پایتختی قدس، بیابد.

تلویزیون روسیا الیوم در گزارشی، اعلام کرد  که در جریان دیدار ملک سلمان از روسیه، توافق‌های همکاری میان دو کشور به ویژه در زمینه‌های اقتصادی به امضا رسید.

از مهم‌ترین توافق‌های به امضا رسیده میان دو کشور، تشکیل صندوقی به ارزش یک میلیارد دلار در زمینه تکنولوژی و صندوقی دیگر با همین مقدار هزینه، در زمینه سرمایه گذاری در انرژی، اعلام شده است.  

دو کشور همچنین درباره ترسیم نقشه‌ همکاری در راستای تقویت روابط میان دو کشور به توافق رسیدند.

ولادیمر پوتین رئيس جمهور روسیه، در اظهاراتی در برابر هیأت سعودی در مسکو، دیدار ملک سلمان از کشورش را «رویدادی تاریخی» خواند و دعوت پادشاه سعودی برای دیدار از ریاض را پذیرفت.   

همزمان با دیدار ملک سلمان از مسکو، انجمن سرمایه‌گذاری روسیه و عربستان، با حضور نزدیک به ۲۰۰ شرکت اقتصادی دو کشور، نشست خود را برگزار کرد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اولین سخنران این نشست بود و تأکید کرد که مقامات اقتصادی روسیه و عربستان؛ سرمایه‌گذاری در ۲۵ پروژه اقتصادی در زمینه‌های مختلف را بررسی می‌کنند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More