شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

موافقت حماس با انتخابات عمومی و انحلال کمیته اداری نوار غزه

 

جنبش حماس، روز یکشنبه بیست‌وششم شهریورماه، کمیته‌ی اداری در نواز غزه را منحل و با برگزاری انتخابات عمومی در فلسطین، به منظور پایان دادن به اختلاف با جنبش فتح به ریاست محمود عباس، موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حماس در بیانیه‌ای اعلام کرده است که به دولت «وفاق ملی» اجازه خواهد داد به وظایف قانونی خود در غزه، عمل کند.

دولت خودگران فلسطین، به رهبری محمود عباس در رام‌الله، از این اقدام حماس استقبال کرده، اما خواستار توضیحاتی بیشتر درباره‌ی چگونگی اجرای این تصمیم شده است.

یوسف المحمود، سخنگوی رسمی دولت وفاق ملی، تصمیم حماس برای منحل‌کردن کمیته‌ی اداری در نوار غزه را «گامی درست» توصیف کرده است.

المحمود در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی فلسطین (وفا) بر آمادگی دولت وفاق ملی فلسطین برای اداره‌ی نوار غزه و آغاز فعالیت‌های رسمی خود، ازجمله تحویل گرفتن مراکز اداری، گذرگاه‌ها و نیز بازگشت کارمندان قدیمی براساس توافق قاهره، تأکید کرد.

حماس در این بیانیه همچنین موافقت خود را با برگزاری انتخابات عمومی در اراضی فلسطینی اعلام و بر آمادگی این جنبش برای پذیرش دعوت دولت مصر جهت گفت‌وگو با جنبش فتح، در چارچوب توافق ۲۰۱۱ قاهره، تأکید کرده است.

در سال ۲۰۰۶، انتخابات پارلمانی در فلسطین برگزار شد. در آن انتخابات، حماس به پیروزی رسید. دو جنبش حماس و فتح در سال ۲۰۰۷، برای مدت کوتاهی درگیر شدند. گروه حماس، از آن زمان تاکنون، نوار غزه را که ازسوی اسرائیل در محاصره قرار دارد، اداره می‌کند.

در سال ۲۰۱۴، دو رقیب فلسطینی، با میانجی‌گری مصر، به توافقی درباره‌ی تشکیل دولت وفاق ملی دست یافتند؛ اما حماس به اداره‌ی نوار غزه ازطریق تشکیل یک کمیته‌‌، ادامه داد و مانع ورود «دولت وفاق ملی» به این منطقه شد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More