شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

موافقت مشروط بارزانی با تعلیق نتیجه همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق

 

اسامه النجیفی، معاون رئیس جمهور عراق، روز دوشنبه هفدهم مهرماه از تمایل مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان برای تعلیق نتیجه همه‌پرسی «استقلال» این اقلیم به شرط لغو تحریم‌های بغداد، خبر داد.

النجیفی در گفت‌وگوی تلویزیونی با العربیه، اعلام کرد که مسعود بارزانی در جریان گفت‌وگوی دو طرف اظهار داشت که حاضر است، نتیجه همه‌پرسی را به حالت تعلیق درآورد، مشروط به اینکه دولت مرکزی عراق، تحریم‌های اعمال شده علیه کردستان را لغو  و اربیل و بغداد وارد مذاکره مستقیم بشوند.

معاون رئیس جمهور عراق، تأکید کرد که همه‌پرسی کردستان، «کار اشتباهی» از سوی مقامات اربیل بود چرا که به گفته وی، یک طرفه انجام شد.

مقامات اهل سنت عراق،از جمله سلیم الجبوری، رئیس پارلمان عراق و اسامه النجیفی معاون رئيس جمهور این کشور، برای کاهش تنش میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی به رهبری حیدر العبادی، در روزهای اخیر به اربیل سفر کردند.

ائتلاف شیعیان عراق، با انتقاد از سفر سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق به اربیل، گفت‌وگوی وی با مقامات کردستان را «ناامید کننده» خوانده است.

از سوی دیگر، هیمن هورامی، مشاور سیاسی در دفتر ریاست اقلیم کردستان، در صفحه توییتر خود نوشته است که مسعود بارزانی، آمادگی اربیل برای گفت‌وگوی بدون قید و شرط با دولت مرکزی را به آقای نجیفی اعلام کرده است.

در مقابل، بغداد خواهان ضمانت‌هایی برای هر گونه گفت‌وگوی آینده با اربیل است. یکی از شروط دولت مرکزی عراق که تاکنون مطرح شده، لغو نتیجه همه‌پرسی اسقلال از سوی مقامات اربیل است.

اربیل لغو کامل همه‌پرسی استقلال که در  پی آن، نزدیک به ۹۳ درصد مردم کردستان عراق به جدایی از این کشور رأی دادند، رد کرده‌ است.

در همین حال، نوری المالکی، نخست وزیر پیشین عراق، که مواضع تند‌تری نسبت به مقامات کردستان دارد، هر گونه گفت‌وگو با اربیل، پیش از لغو نتیجه همه‌پرسی را رد کرده است.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More