شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

موگرینی: به‌کارگیری خشونت از سوی نیروهای امنیتی ایران هیچ توجیهی ندارد

 

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با اشاره به حق دست زدن به «تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز» گفت: «توسل به خشونت از سوی نیروهای امنیتی علیه معترضان در ایران هیچ توجیهی ندارد.» برپایه آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در جریان اعتراض‌های اخیر در ایران دست‌کم ۱۴۳ تن از سوی نیروهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی کشته شدند.

 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ششم آذرماه در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره رخدادهای داخلی ایران گفت: «ما هر گونه خشونتی را از سوی همه طرف‌ها محکوم می‌کنیم. خواهان خویشتن‌داری در مواجهه با تظاهرات هستیم.»

او همچنین گفت که اتحادیه اروپا  از مقام‌های ایرانی انتظار دارد که همواره جریان آزاد اطلاعات و دسترسی مردم به شبکه اینترنت را تضمین کند.

طی یک هفته اعتراض‌ها و تظاهرات‌های ضد دولتی در ایران، شبکه جهانی اینترنت تقریبا به‌طور کامل قطع شد. اقدامی بی‌سابقه‌ که از سوی کنشگران مدنی و حقوق بشری نقض آشکار و فراگیر «حق دسترسی عمومی به اطلاعات» محسوب شده است. 

موگرینی همچنین با اشاره به اعتراض‌های ماه‌های گذشته در عراق، خواهان انجام «گفت‌وگو» و «رسیدگی سریع به نگرانی‌های معترضان» شد. به گفته موگرینی، رخدادهای اخیر ایران مستلزم انجام تحقیقات فوری و کامل از سوی مقام‌های مستقل است. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه صحبت‌هایش در پارلمان اروپا گفت: «بگذارید یک موضوع روشن و واضح، اما مهم را نیز اضافه کنم که این امر هیچ ارتباطی به اجرای توافق‌نامه برجام نداشته و نباید هم داشته باشید.»

به گفته موگرینی، اتحادیه اروپا همچنان به‌طور کامل به ارزش دیپلماتیک و امنیتی سند برجام باور دارد. با این حال او اضافه کرد که حفظ سند برجام به‌طور فزاینده‌ای دشوار شده است.

موگرینی همچنین به نشست آتی کمیسیون مشترک برجام اشاره کرد. این نشست قرار است روز ششم دسامبر،پانزدهم آذرماه، در سطح معاونان وزرای خارجه کشورهای باقی مانده در سند برجام در وین، پایتخت اتریش، برگزار شود.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More