شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نارضایتی خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی از عدم اقدام دولت کانادا در اجرای عدالت

شاهین مقدم، یکی از اعضای خانواده قربانیان شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی، در یک رشته توییت با انتقاد از عملکرد دولت کانادا و سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی در رسیدگی به این پرونده گفت اقداماتی که اوتاوا تاکنون انجام داشته جنبه «خودنمایی رسانه‌ای» داشته است.  

مقدم در توییتی نوشت: «دولت کانادا برای اجرای عدالت در حق خانواده قربانیان پی‌اس-۷۵۲ چه کرد؟ دقیقا هیچ.»

این عضو از خانواده‌های قربانیان گفت: «سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی حتی یک کلمه هم حرفی نزده است. آنها فقط در برابر رسانه‌ها خودنمایی کرده‌اند. جاستین ترودو [نخست‌وزیر‌] کلیه اطلاعات این پرواز را در اختیار دارد.»

شاهین مقدم با اشاره به این‌که رالف گودیل، وزیر سابق ایمنی عمومی کانادا، به عنوان مسئول ویژه دولت کانادا در پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی منصوب شده، گفت اقدامات گودیل تنها باعث شده سپاه پاسداران از مسئولیت اقدام خود بگریزد.

مقدم در ادامه رشته توییت خود گفت در هفته جاری خواهر یکی از قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی در ایران به دادگاه احضار شده و او برای اجتناب از دستگیری و زندانی شدن ناچار شد همسر و فرزند ۱۱ ساله خود را رها کرده و به ترکیه فرار کند.

مقدم افزود: دفتر مهاجرت کانادا در ترکیه به این عضو از خانواده قربانیان که قصد داشت به برادرش در کانادا ملحق شود ویزا نداده و از او خواسته به ایران بازگردد.

او گفت: این عضو از خانواده‌ قربانی هم‌اکنون در ترکیه سرگردان شده و امکان بازگشت به ایران را ندارد؛ چرا که در آنجا دستگیری و زندان در انتظار اوست.

مقدم افزود: «به دنبال کدام عدالت هستید؟ همه مدارک آماده‌اند.»

سازمان هواپیمایی کشوری ایران گزارش خود از بازخوانی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را دوم شهریور منتشر کرد.

پس از آن کتی فاکس، مدیر هیات ایمنی حمل‌ونقل کانادا، با تایید دریافت گزارش ایران گفت: «هنوز پرسش‌های بسیاری است که باید به آنها پاسخ داده شود.»

هواپیمای مسافربری اوکراینی ۱۸ دی ۹۸ دقایقی پس از برخاستن از «فرودگاه امام خمینی» تهران هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی پس از چند روز پنهانکاری سرانجام علت شلیک موشک را «خطای انسانی» اعلام کردند. 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More