شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نامه ۱۴۰ محقق به زاکربرگ: فیس‌بوک مقابل زبان تفرقه‌افکنانه ترامپ بایستد

بیش از ۱۴۰ محقق که با سرمایه مارک زاکربرگ،‌ بنیانگذار و مدیرعامل فیس‌بوک، فعالیت می‌کنند از او خواستند از «انتشار اطلاعات نادرست» از سوی دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری آمریکا، در این رسانه اجتماعی جلوگیری کند.

روزنامه گاردین روز یکشنبه ۱۸ خردادماه گزارش داد ده‌ها محقق شامل ۶۰ استاد موسسات تحقیقاتی در آمریکا و یک برنده جایزه نوبل طی نامه‌ای به زاکربرگ خواستار آن شده‌اند که او سیاست‌های سختگیرانه‌تری در زمینه مقابله با استفاده از «زبان آتش‌افروزانه» و «انتشار اطلاعات نادرست» که ممکن است موجب خسارت به مردم شود به کار بگیرد.

آن‌ها در این زمینه به صورت خاص به ناآرامی و اعتراضات مربوط به حقوق سیاهپوستان در آمریکا اشاره کرده‌اند.

امضاکنندگان در این نامه اعلام کرده‌اند گسترش آگاهانه اطلاعات نادرست و زبان تفرقه‌افکنانه مغایر اهداف محققان در استفاده از فناوری برای پیشگیری و ریشه‌کن کردن بیماری،‌ بهبود آموزش در کودکان و اصلاح نظام عدالت کیفری است.

دبورا مارکس،‌ استاد دانشکده پزشکی هاروارد، در این زمینه گفت ماموریت این محققان در تضاد با برخی از مواضعی قرار دارد که فیس‌بوک گرفته است. او افزود: «ما آن‌ها را تشویق می‌کنیم که بیشتر در طرف حقیقت و جانب درست تاریخ بایستند.»

این نامه مشخصا تصمیم زاکربرگ مبنی بر عدم واکنش به پست ترامپ که نوشته بود «وقتی غارت آغاز شود، ‌شلیک آغاز می‌شود» را مورد اعتراض قرار داده‌اند. آن‌ها این پست را «بیان واضح تحریک خشونت» خوانده‌اند.

گاردین به نقل از شماری از امضاکنندگان نوشته که این نامه دارای بیش از ۱۶۰ امضا از سوی محققانی بوده که ۱۰ درصد از آن‌ها کارمندان بنیادهای تحت هدایت زاکربرگ و همسرش بوده‌اند.

با افزایش ناآرامی‌ها در آمریکا،‌ زاکربرگ پس از تصمیمش مبنی بر عدم حذف پست ترامپ با انتقادهای گسترده،‌ بعضا از سوی کارمندانش،‌ مواجه شد. این در حالی است که توییتر پست ترامپ با همین زبان را نشانه‌گذاری و حذف کرد.

روز جمعه، زاكربرگ در پستی اعلام کرد برای مدیریت مطالب ناقض یا نسبتا ناقض، گزینه‌های بالقوه‌ای به غیر از دوگانه «بی‌تفاوتی یا حذف» را بررسی می‌کند.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More