شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نقش موساد در کشف حمله علیه نشست مجاهدین در پاریس

 

رسانه‌های اسراییلی خبر داده‌اند که سازمان اطلاعات خارجی اسراییل (موساد)، با در اختیار قرار دادن «اطلاعات حیاتی»، در بازداشت افرادی که مظنون به بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس بوده‌اند، همکاری داشته است.

روزنامه هاآرتص، روز پنج‌شنبه ۲۸ تیرماه، گزارش داده که موساد اطلاعات خود را در این زمینه، در اختیار آلمان، فرانسه و بلژیک قرار داده است؛ اطلاعاتی که منجربه بازداشت چند نفر شد.

نشست سالانه سازمان مجاهدین خلق، دهم تیرماه در حومه پاریس برگزار شد. پس از برگزاری این نشست و هم‌زمان با سفر حسن روحانی به اروپا، اعلام شد که یک زوج ایرانی-بلژیکی و یک دیپلمات ایرانی به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در این نشست بازداشت شده‌اند.

ایران این اتهام‌ها را رد کرده و معتقد است این مسأله سناریویی برای تخریب روابط بین ایران و اروپا و ضربه‌زدن به برجام است، آن هم در زمانی که ایالات‌متحده از برجام خارج شده است.

زوجی که در بلژیک بازداشت شدند با نام‌های امیر سعدونی  و نسیم نؤمنی معرفی شده‌اند و اعلام شده که آن‌ها هنگام بازداشت، ۵۰۰ گرم ماده منفجر قوی و یک چاشنی همراه داشته‌اند. مردی ۵۴ ساله به نام «مرهاد االف.»‌ هم در هتلی در پاریس بازداشت شده که به عقیده پلیس بلژیک، با زوج بازداشت‌شده در ارتباط بوده است.

یک دیپلمات ایرانی وابسته به سفارت ایران در اتریش به نام اسدالله اسدی هم در آلمان بازداشت شده است که به عقیده پلیس آلمان، او ماه ژوئن در لوکزامبورگ، مواد منفجره در اختیار زوج مذکور قرار داده تا به نشست مجاهدین حمله کنند.

روزنامه هاآرتص در گزارش خود نوشته است که اطلاعات مربوط به دخالت موساد در این مسأله، تا روز پنج‌شنبه ۲۸ تیرماه، اجازه انتشار نداشته و دستگاه اطلاعاتی اسرائیل، روز پنج‌شنبه تصمیم به رفع این ممنوعیت گرفته است.

در نشست سازمان مجاهدین خلق، برخی میهمان‌‌های خارجی نظیر رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ و نیوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا، حضور داشتند.

سازمان مجاهدین خلق تا سال ۲۰۰۸ ازسوی اتحادیه اروپا و تا سال ۲۰۱۲ ازسوی آمریکا، در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داشت.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More