شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش‌های بین‌المللی در قبال حملات موشکی علیه سوریه

 

 

 

در حالیکه ایران و روسیه، حملات سه‌کشور آمریکا، بریتانیا و فرانسه، علیه مواضعی در سوریه را محکوم کرده‌اند، بسیاری از کشورهای منطقه خاورمیانه و جهان از جمله کشورهای عربی، در برابر این حملات، سکوت اختیار کرده‌اند.

کشورهای عربی:

به جز دولت سوریه، هیچ یک از کشورهای عربی، تاکنون به حملات آمریکا علیه رژیم دمشق، واکنش نشان نداده‌اند.

دولت سوریه :

حملات نظامی علیه مواضعی در این کشور را «وحشیانه» خواند. وزارت خارجه سوریه گفته که این حملات همزمان رسیدن کمیته تحقیات وابسته به منع انتشار سلاح شیمیایی به سوریه، صورت گرفت. به گفته بیانیه وزارت خارجه سوریه، هدف از این حملات، جلوگیری از انجام مأموریت کمیته تحقیقات و نتایج آن بود.

روسیه:

مسکو اولین کشور خارجی بود که این حملات را محکوم کرد. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است:  این حمله، به پایتخت یک کشور مستقل صورت گرفته که برای سال‌ها، در تلاش برای نجات از تهدید تروریسم بوده است».

از سوی دیگر، آناتولی آنتونوف٬ سفیر روسیه در آمریکار با انتشار بیانیه‌ای درباره حملات صورت گرفته به سوریه گفت که مسکو هشدار داده بود این اقدامات بی پاسخ نخواهد ماند.

آنتونوف افزود: «آنچه انجام شد توهین به رئیس جمهوری روسیه است و این موضوع پذیرفتنی نیست و محکوم است و آمریکا حق ندارد دیگر کشورها را سرزنش کند.»

از طرفی دیگر، به گزارش «آر‌.تی»، شبکه خبری وابسته به روسیه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در واکنش به این تحولات گفته که حملات به رهبری آمریکا به سوریه بدون مجوز از سازمان ملل نقض موازین بین‌المللی است. 

ایران:

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه‌ای حمله موشکی آمریکا و متحدانش به سوریه را محکوم کرد.

وزارت امور خارجه ایران روز شنبه ۲۵ فروردین ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که  حمله آمریکا نقض قوانین بین‌المللی و نادیده گرفتن حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه است.

از سوی دیگر، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، حملات موشکی قدرت‌های غربی به سوریه را «جنایت» خواند و گفت رهبران آمریکا، فرانسه و بریتانیا «جنایتکارند».

حزب الله لبنان:

در حالیکه دولت لبنان، در برابر حمله سه کشور آمریکا، بریتانیا و فرانسه، تاکنون واکنشی نشان نداده است. حزب‌الله در این کشور، ضمن محکوم کردن این حملات، گفته که واشنگتن، به اهداف خود در سوریه نخواهد رسید.

اسرائيل:

اسرائیل، از جمله اولین کشورهایی بود که از این حملات استقبال کرد و گفته که حمله نظامی ائتلاف آمریکا، فرانسه و بریتانیا، علیه سوریه، «قابل توجیه» است.

اسرائیل گفته که ایران سوریه را پایگاهی برای خود قرار داده است و در نتیجه آن خاک سوریه، نیروها و فرماندهی آن، در خطر افتاده است.

یوآو گالانت از اعضای کابینه اسرائیل در امور امنیت داخلی این کشور گفته است: «استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط رژیم سوریه گذشتن از همان خط قرمزی بوده است که جامعه متمدن انسانی تحمل آن را ندارد. حمله آمریکا به محور شیطانی ایران، سوریه و حزب‌الله تنها یک نمایش قدرت بر علیه سوریه نیست. این یک پیام روشن و مهم به ایران و حزب‌الله هم است.»

ترکیه:

آنکارا نیز از جمله کشورهایی بود که از این حمله استقبال کرد. ترکیه حمله به سوریه را «واکنشی مناسب» به حملات شیمیایی علیه دوما در غوطه شرقی، توصیف کرد.

اپوزیسیون سوریه:

اپوزیسیون سوریه، گفته که حملات نظامی علیه مواضعی در این کشور، «درسی برای ایران و روسیه» است. ائتلاف مخالفان سوری خوستار آن شد که حملات هوایی کشورهای آمریکا، فرانسه و بریتانیا به رژیم دمشق، «تنها به واکنش در برابر بکارگیری سلاح شیمیایی محدود نشود و به حملات با سلاح‌های دیگر که به کشته شدن غیرنظامیان منجر می‌شود، پاسخ داده شود».

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More