شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزارت خارجه آمریکا جیش‌العدل را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد

 

وزارت خارجه آمریکا گروه «جیش‌العدل»، «ارتش آزادی‌بخش بلوچستان» و یک فرمانده نظامی-اطلاعاتی حزب‌الله لبنان را در فهرست سازمان‌ها و اشخاص تروریستی قرار داد.

در بیانیه روز سه‌شنبه ۱۱ تیرماه وزارت خارجه آمریکا آمده است که گروه «جندالله» پیشتر در سال ۲۰۱۰ در شمار «سازمان‌های تروریستی» معرفی شده بود؛ اما این گروه زیر نام جدید «جیش‌العدل» از سال ۲۰۱۲ مجددا فعال شده است.

به نوشته وزارت خارجه آمریکا، در حملات گروه «جیش‌العدل» شماری از شهروندان غیرنظامی و همچین مقام‌هایی ایرانی کشته شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه روز سه‌شنبه خود به دو عملیات گروه جیش‌العدل در سال گذشته، در  اکتبر ۲۰۱۸ و فوریه ۲۰۱۹، اشاره کرده است که طی آن شماری کشته و زخمی شدند. در بهمن‌ماه گذشته در حمله به اتوبوس حامل نیروهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی دستکم ۲۷ تن  از اعضای سپاه در نزدیکی زاهدان کشته شدند.

وزارت خارجه آمریکا، همچنین در بیانیه روز سه‌شنبه خود «ارتش آزادی‌بخش بلوچستان» را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد.

ارتش آزادی‌بخش بلوچستان عمدتا در بلوچستان پاکستان فعال است. دارایی‌های احتمالی این گروه در ایالات متحده توقیف خواهد شد و هر کسی به این گروه در آمریکا کمک کند می‌تواند تحت پیگرد کیفری قرار گیرد. دولت پاکستان امیدوار است با فشارهایی از این دست جلوی فعالیت این گروه گرفته شود.

وزارت خارجه آمریکا همچنین حسین علی هزیمی، فرمانده اطلاعاتی حزب‌الله لبنان، را در فهرست اشخاص مرتبط با تروریسم قرار داده است. به نوشته وزارت خارجه آمریکا، هزیمی مسئول واحد اطلاعاتی حزب‌الله است.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More