شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر خارجه آمریکا: حتی در صورت بازگشت به برجام، صدها تحریم ایران پابرجا می‌ماند

آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه گفت، پیش‌بینی می‌کند حتی اگر ایران و ایالات‌متحده به توافق هسته‌ای بازگردند، صدها تحریم آمریکا علیه تهران پابرجا خواهد ماند.

بلینکن در گزارش خود به کمیته سنا گفت، این تحریم‌ها اگر با برجام مغایرتی نداشته باشند، تا زمان تغییر رفتار جمهوری اسلامی، پابرجا خواهند ماند.

وزیر امور خارجه آمریکا، پیشتر نیز در نشست اعضای کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان که روز دوشنبه برگزار شد، گفته بود: «با توجه به پایان پنجمین دور مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا در وین، ما هنوز از خواست جمهوری اسلامی برای بازگشت به توافق‌های صورت گرفته در برجام مطمئن نیستیم.»

بلینکن همچنین افزود: «مقامات ایرانی رفتارهای خلاف ادعای خود دارند و هنوز تمایلی که نشان دهنده خواست آنها برای بازگشت به برجام باشد از خود نشان نداده‌اند.»

دولت ایالات متحده، روز سه‌شنبه به ایران گفت كه باید به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دهد تا فعالیت های خود را همانطور كه در توافقنامه‌ای كه تا ۲۴ ژوئن، سوم تیر ماه، تمدید شده، ادامه دهد.

اشاره دولت آمریکا به توافق سه ماهه‌ای است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران در ماه فوریه برای کم کردن خسارات ناشی از تصمیم تهران برای قطع همکاری با آژانس امضا کردند.

بر اساس آن توافقنامه جانبی جدید، که در ۲۴ مه، سوم خرداد ماه، به مدت یک ماه تمدید شد، جمع‌آوری داده‌ها ادامه دارد و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای فقط می‌تواند بعد از کسب توافق به آنها دسترسی پیدا کند.

آژانس در این خصوص گفت که نگرانی از عدم تمدید احتمالی این توافق شرایط حاکم بر مذاکرات را سخت‌تر می‌کند.

آژانس در بخشی از بیانیه خود تاکید کرد که ما ایران را تشویق می‌کنیم تا از اقدامی که مانع جمع‌آوری یا دستیابی آژانس انرژی به اطلاعات ضروری است، خودداری کند.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More