شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

چین در صف اول امضای قراردادهای بازسازی سوریه

 

نشریه‌ی آمریکایی «استارز اند استرایپس» (Stars and Stripes)، در شماره امروز خود می‌نویسد کمپانی‌های چینی با حمایت دولت خود در صف اول امضای قراردادهای تجاری برای بازسازی سوریه پس از جنگ داخلی ایستاده‌اند.

در این گزارش آمده است که قدرت‌های غربی از شرکت در بازسازی سوریه پس از جنگ داخلی این کشور خودداری می‌کنند؛ زیرا آنها بر این باورند که برنده‌ی آن جنگ، جبهه‌ی مخالف آن‌هاست. روسیه و ایران هم با این‌که نقش اساسی در نتیجه‌ی این جنگ داشته‌اند، اما توانایی مالی پرداخت هزینه‌های لازم برای این بازسازی‌ها را که ۲۵۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود، ندارند. اینجاست که حالا چین وارد صحنه می‌شود.

شین یونگ، معاون انجمن تجاری چین و اعراب، می‌گوید که در میان شرکت‌های چینی، علاقه‌ی روزافزونی برای حضور در سوریه دیده می‌شود.

یونگ می‌گوید: «به ما هر روز تلفن می‌شود و در این مورد از ما راهنمایی می‌خواهند. فرصت‌های اقتصادی در سوریه، عظیم است؛ زیرا همه‌ی آن کشور، باید بازسازی شود».

به گفته‌ی یونگ، طرف‌های سوری نیز علاقه‌ی شدیدی به حضور گسترده‌ی چینی‌ها در بازسازی کشورشان دارند.

یونگ می‌گوید: «سوری‌ها می‌گویند که به ما علاقه‌مندند؛ آن‌ها به ما می‌گویند فردا نیایید، همین الان بیایید».

براساس این گزارش، درحالی‌که این جنگ داخلی شش‌ سال و نیمه به پایان خود نزدیک می‌شود، بشاراسد همچنان در قدرت باقی مانده است و جنگ داخلی این کشور، اکنون در پشت میزهای مذاکره، ادامه دارد.

سازمان ملل متحد، هزینه‌ی بازسازی سوریه را ۲۵۰ میلیارد دلار تخمین زده است.

آمریکا، اعراب و کشورهای اتحادیه‌ی اروپا، درمجموع ۹/۷ میلیارد دلار کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی خود را برای کمک به میلیون‌ها پناه‌جوی سوری پراکنده در کشورهای خاورمیانه، اختصاص داده‌اند.

به گفته‌ی یونگ، باتوجه به تحریم‌های مالی غرب درمورد نقل و انتقالات بانکی سوریه، حکومت آینده‌ی سوریه، ناچار خواهد بود که مخارج بازسازی را به‌صورت نقد پرداخت کند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More