شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کانادا و اوکراین: میزان غرامت قربانیان هواپیمای اوکراینی باید طی مذاکرات مشخص شود

کانادا و اوکراین که شهروندان آنها دی ماه سال گذشته در شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به پرواز پی‌اس۷۵۲ کشته‌شدند ضمن رد تصمیم هیات دولت ایران برای پرداخت ۱۵۰ هزار دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان، تاکید کردند که میزان غرامت باید طی مذاکره تعیین شود.

سخنگوی وزارت خارجه اوکراین روز چهارشنبه گفت: برای تعیین غرامت باید پس از تعیین علت این فاجعه و محاکمه عاملان آن، عرف بین‌المللی در نظر گرفته شود.

او با اشاره به عدم اجرای توافق‌های قبلی از سوی ایران گفت: «از آنجا که در مورد سرنوشت انسان‌های بی‌گناه صحبت می‌کنیم، این وضعیت غیرقابل قبول است.»

فرانسوا فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا، نیز با تاکید بر اینکه «مذاکره برای غرامت» بهترین راه برای پاسخگو کردن جمهوری اسلامی است گفت: «کانادا در حال انجام اقداماتی هماهنگ است تا ایران هم غرامت را به خانواده‌ها بدهد و هم در مورد علت این «فاجعه» توضیح کافی ارائه کند.»

معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری ایران روز چهارشنبه گفت هیات دولت تصویب کرده وزارت راه و شهرسازی با همکاری دستگاه‌های مرتبط ترتیب پرداخت «۱۵۰ هزار دلار یا معادل یورویی آن» به خانواده‌ها و بازماندگان هر یک از کشته‌شدگان این هواپیما را فراهم کند.

براساس اعلام این نهاد، مبلغ مصوب باید «بدون هیچ‌گونه تبعیض ناشی از ملیت، تابعیت و جنسیت» و براساس «قوانین متبوع کشورهای جان‌باختگان» به ورثه آن‌ها پرداخت شود.

کانادا و اوکراین که شهروندان آن‌ها در شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به این هواپیما کشته شده‌اند، بارها از جمهوری اسلامی به دلیل عدم ارائه گزارش دقیقی از نحوه سرنگونی این هواپیما انتقاد کرده‌ و از تهران خواسته‌اند به صورت شفاف پاسخگو باشد.

تاکنون مقام‌های نظامی و دولتی ایران روایت‌های متفاوت و متناقضی از جمله «خطای انسانی» و خطای سیستم پدافند به عنوان دلیل شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری مطرح کرده‌اند.

به‌تازگی فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادا، گفته بود روایت‌های مسئولان جمهوری اسلامی مبنی بر خطای انسانی را باورپذیر نمی‌داند.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More