شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا خواستار تروریست شناختن سپاه پاسداران و محدودیت برنامه موشکی ایران شد

کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا در گزارشی از دولت این کشور خواست تا سپاه پاسداران را یک سازمان تروریستی بشناسد و با برگزاری مذاکرات مجدد در مورد توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی را به محدودسازی برنامه‌ موشک‌های بالستیک خود، متعهد کند.

نمایندگان پارلمان بریتانیا در این گزارش توافق هسته‌ای ایران را یک «قراداد ناقص کم‌اهمیت» خوانده و خواستار گنجاندن بندهای انقضای جدید به توافق هسته‌ای شدند تا علاوه بر محدود کردن برنامه موشکی بالستیک ایران، قدرت بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نیز افزایش دهد.

این نمایندگان با رد خروج آمریکا از برجام گفتند: «عدم وحدت در رسیدگی به مساله هسته‌ای، به‌ویژه بین آمریکا و اروپا، به منافع بریتانیا کمکی نکرده و در عوض انگیزه ایران را برای همکاری با غرب از بین برده و به روسیه و چین کمک کرده تا اهداف خود را در خاورمیانه دنبال کنند.»

این گزارش می‌افزاید: «در نبود یک رهبری قاطع و همکاری چندجانبه، این خطر وجود دارد که ایران برای دریافت کمک‌های اقتصادی به چین و روسیه روی بیاورد و آن‌ها به یک قیمت سیاسی گزاف این کمک‌ها را به ایران ارائه کنند.»

کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا همچنین رویکرد کنونی وزارت خارجه این کشور را برای آزادسازی شهروندان دو تابعیتی بریتانیا، از جمله نازنین زاغری، از زندان‌های ایران «غیر موثر» خواندند.

این نمایندگان از وزارت خارجه بریتانیا خواستند تا برای آزادی شهروندان بازداشت‌شده این کشور در ایران، رویکرد سختگیرانه‌تری در قبال جمهوری اسلامی در پیش گیرد، از جمله این‌که به حسن روحانی تاکید کند که رعایت حقوق بشر پیش‌شرط عادی‌سازی روابط ایران با غرب است.

در این گزارش آمده است: «اتهامات، دادگاه‌ها و محکومیت شهروندان بریتانیایی در خاک ایران تمسخر نظام قضایی است. استفاده از مادران و بازنشستگان به عنوان اهرم فشار و چانه‌زنی یک دیپلماسی غیرقابل پذیرش است.»

در این گزارش با اشاره به پاسخ «ضعیف» وزارت خارجه این کشور نسبت به «گروگان‌‌گیری‌ دولتی» خواستار در پیش گرفتن رویکردی قاطع‌تر و هماهنگ‌تر در این زمینه شدند.

نمایندگان در این گزارش خواستار تعریف «گروگان‌گیری دولتی» و ممنوعیت آن در قانون اساسی شده و از دولت این کشور خواستند ناقضان حقوق بشر در ایران را تحریم کند.

نمایندگان پارلمان بریتانیا در گزارش خود همچنین از دولت بریتانیا خواستند تمامیت سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را به عنوان یک سازمان تروریستی بشناسد.

این گزارش تاکید کرده است که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، با حمایت مداوم و پیگیر از نیروهای تروریست و گروه‌های مسلح غیردولتی، در جهت تضعیف ثبات و امنیت در منطقه گام بر می‌دارد.

ایالات متحده نیز از فروردین سال گذشته با فرمان دونالد ترامپ سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داده است.

 

 

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More