شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی‌تبار، به ماه می‌رود

 

ناسا اعلام کرد یک گروه ۱۸ نفره از فضانوردان تحت برنامه «آرتمیس» این سازمان به ماه سفر می‌کنند. در میان این افراد نام یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی‌تبار هم به چشم می‌خورد.

ناسا روز چهارشنبه ۱۸ فضانورد زن و مرد را به عنوان تیمی انتخاب کرده که قرار است در چارچوب برنامه‌ «آرتمیس» به زمینه‌سازی ماموریت‌ بعدی فضانوردی در ماه و اطراف در سال ۲۰۲۴ میلادی، کمک کنند.

مایک پنس،‌ معاون رییس‌ جمهوری آمریکا، طی جلسه شورای ملی فضا، اعضای این تیم را اعلام کرد. 

در میان اعضای معرفی شده که طیف متنوعی از افراد با سوابق و از رشته‌های مختلف را در بر می‌گیرد، نام یاسمین مقبلی،‌ فضانورد آمریکایی ایرانی‌تبار نیز به چشم می‌خورد. او خلبان و سرگرد نیروی دریایی آمریکاست.

مقبلی سابقه بیش از دو هزار ساعت پرواز با ۲۵ نوع هواپیما را در کارنامه خود دارد و تحصیلاتش را در مدرسه عالی نیروی دریایی آمریکا و دانشکده خلبانی تست نیروی دریایی این کشور به پایان رسانده است.

والدین او پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ از ایران مهاجرت کرده و پس از مدتی سکونت در آلمان به آمریکا رفتند.

قرار است ناسا در مراحل بعدی با انتخاب تیم آرتمیس، ماموریت پروازی را برای فضانوردان اعلام کند. 

جیم برایدنشتاین،‌ مدیر ناسا، در همین زمینه گفت: «ما خوشحالیم که گام بعدی در اکتشاف را به اشتراک می‌گذاریم و از تیم آرتمیس متشکل از فضانوردانی که راه را در پیش خواهند گرفت، نام می‌بریم.»

فضانوردان این تیم به ناسا کمک می‌کنند تا در همکاری با شرکایش برای ماموریت‌های آرتمیس که سال آینده با توسعه سیستم‌های فرود انسان کار می‌کنند، آماده شود.

از جمله وظایف این تیم کمک به توسعه آموزش، تعریف الزامات سخت‌افزاری و مشاوره در مورد توسعه فنی آن‌هاست. 

آژانس فضایی آمریکا قصد دارد در سال ۲۰۲۴ میلادی یک زن و یک مرد را برای اولین‌بار از زمان فرود خدمه‌اش با آپولو-۱۷ در سال ۱۹۷۲، به قطب جنوب ماه بفرستد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More