شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل

شبکه‌های اجتماعی مهم‌ترین تهدید کشور است

 

سردار «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیرعامل در گفتگو با خبرگزاری فارس از در اولویت بودن تهدیدات شبکه‌های اجتماعی برای کشور خبر داد.

او در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مهم‌ترین تهدیدی که امروزه کشور با آن مواجه است گفته است: «ما با طیف ترکیبی تهدید روبه‌رو هستیم که به آن تهدیدات هیبریدی می‌گویند. بخش اول آن عملیات روانی در حوزه فرهنگی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی است و بخش بعدی امنیت ملی و در کلاس براندازی است که ابزار همه اینها، شبکه‌های اجتماعی است که حضرت آقا از آن با تعبیر سلاح شیمیایی نام بردند. لذا تهدید ترکیبی با محوریت شبکه‌های اجتماعی اولویت اول ماست و اولویت دوم هم تهدید اقتصادی و اولویت سوم تهدید سایبری است که هم فعال‌سازی شبکه‌های اجتماعی و هم حمله به زیرساخت‌ها را شامل می‌شود».

این اولین باری نیست که مسئولین جمهوری اسلامی از شبکه‌های اجتماعی به منزله تهدید یاد می‌کنند. مقامات بسیاری بارها، چه به صورت اشاره خاص به یک شبکه اجتماعی و چه به صورت کلی، ابزارها و بسترهای مربوط به این حوزه را راهی برای نفوذ و سلطه فرهنگی دشمنان عنوان کرده‌اند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با ضعیف خواندن احتمال قطع اینترنت ایران از سوی آمریکا می‌گوید: «در حوزه سایبری کشوری آسیب‌پذیرتر است که سایبری‌تر است. آمریکایی‌ها نسبت به ما سایبری‌تر هستند و زیرساخت‌های‌شان بیشتر از ما سایبری است پس طبیعتا آسیب‌پذیرترند».

جلالی اعتقاد دارد آمریکا می‌خواهد با ابزار شبکه، رسانه، گوشی و اینترنت، مردم ایران را تحریک و سازماندهی کند و به جان دولت و حکومت بیندازد.

جلالی همچنین به لزوم تولید یک گوشی هوشمند داخلی هم اشاره می‌کند. او با مثال زدن دوره مذاکرات هسته‌ای و نقل قولی از «محمدجواد ظریف» می‌گوید هرچند کشور در حال حاضر وسیله‌ای که امکان ارتباط امن را داشته باشد، در اختیار دارد اما با کافی ندانستن این مسئله اضافه می‌کند که «در مرحله بعد، باید یک گوشی هوشمند داخلی بسازیم». او وعده داده که نمونه اولیه این گوشی همین امسال تولید می‌شود و «بعد صنعت باید آن‌را تولید انبوه کند».

البته رئیس سازمان پدافند غیرعامل به تولید گوشی هوشمند ملی اکتفا نکرده و از لزوم کشور برای تولید ماهواره ملی هم گفته است. او این کار را برای ارسال سیگنال شبکه‌های صدا و سیما ضروری می‌داند و می‌گوید با وجود این، ۹۰ درصد جغرافیای جمعیتی کشور تحت پوشش شبکه سیگنال زمینی است و قرار است برای آزمایش این شبکه، آبان سال جاری (۱۳۹۷) ماهواره فرستنده صدا و سیما قطع شود تا ضعف‌های این زیرساخت مشخص شود.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More