شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

فیسبوک پشتوانه‌های ارزی رمز‌ ارز لیبرا را معرفی کرد

شرکت فیسبوک با انتشار جزییاتی بیشتر درباره پروژه بحث‌برانگیز رمز ارزش، از ارزهای پشتیبان این طرح پرده برداشت. این شرکت با ارسال نامه‌ای به فابیو دماسی، سیاستمدار آلمانی، گفته است نیمی از رمز ارز لیبرا را ذخایر دلار آمریکا پشتیبانی خواهد کرد و یورو، پوند، ین و دلار سنگاپور از دیگر پشتوانه‌های این رمز ارز به حساب می‌آیند.

پشتیبانی لیبرا با ارزهای سنتی راهکاری است برای مقابله با مشکل نوسان‌های قیمت که رمز ارزهای دیگر مانند بیت‌کوین با آن مواجه‌اند.

نبودِ یوآن چین، ارز دومین اقتصاد بزرگ جهان، در سبد ارزهای پشتیبان لیبرا نکته‌ای حائز اهمیت است. این شاید تصمیمی راهبردی از جانب فیسبوک باشد که احتمالا امیدوار است با حذف یوآن بتواند سیاست‌گذارهای آمریکایی منتقد اقتصاد چین را خشنود نگه دارد.

فیسبوک اعلام کرده است رمز ارز لیبرا را در سال ۲۰۲۰ عرضه خواهد کرد. با وجود این، از زمان رونمایی در اوایل سال جاری میلادی، این پروژه با انتقاد سازمان‌های ناظر و تنظیم‌کننده و سیاست‌گذارهای اقتصادی مواجه شده است.

چند روز پیش، برونو لومر، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه، در جلسه سازمان همکاری و توسعه اقتصادی گفت برای حفاظت از استقلال پولی، از گسترش رمز ارز لیبرا در خاک اتحادیه اروپا ممانعت به عمل می‌آید. لومر تاکید کرد در شرایطی که درباره حق حاکمیت و خطرهای مالی این پول دیجیتال نگرانی وجود دارد، فرانسه مجوزهای لازم برای توسعه و استفاده از لیبرا را صادر نخواهد کرد.

سیاستمدارهای بریتانیایی نیز انتقادهای مشابهی در مورد لیبرا داشته‌اند. به عقیده آن‌ها، لیبرا نمایانگر جدیدترین تلاش فیسبوک برای تبدیل به کشوری مستقل است.

فیسبوک از طریق شرکت «کالیبرا»، که زیر‌مجموعه‌اش به حساب می‌آید، برای توسعه و عرضه لیبرا با برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها و موسسه‌های مالی مانند ویزا، مسترکارت و پی‌پال وارد همکاری شده است.

مجموع شرکت‌های چند میلیارد دلاری و دسترسی گسترده فیسبوک به میلیاردها کاربر در سراسر جهان باعث شده است تا سیاست‌گذارها لیبرا را تهدیدی علیه نظم حاکم بدانند.

فیسبوک همواره اعلام کرده آماده دریافت بازخورد سیاست‌گذارهای جهانی است و برای رفع هر‌گونه نگرانی با آن‌ها همکاری خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More