شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ساخت عروسک باربی با مدل قرار دادن یارا شهیدی بازیگر ایرانی-آمریکایی

 

وقتی شرکت سازنده عروسک باربی به یارا شهیدی ۱۹ ساله، بازیگر ایرانی-آمریکایی سریال «بزرگسال‌طور» (Grown-ish) خبر داد می‌خواهد به او «قهرمان زن» عروسکی‌ای هدیه دهد که شبیه خودش است، مات و مبهوت ماند: «واقعا عجیب است، زیرا هرگز فکرش را هم نمی‌کردم. در مخیله‌ام نمی‌گنجید که ممکن است روزی عروسکی عین خودم یا چیزی شبیه آن داشته باشم.»

شهیدی یکی از ۲۰ زن اهل ۱۸ کشور جهان است که شرکت سازنده باربی که به‌مناسبت شصتمین سالگرد تاسیسش و روز جهانی زن، از هرکدامشان یک نمونه عروسک باربی ساخته است؛ زنانی که می‌توانند الگو باشند، مانند کریستینا فوگل، دوچرخه‌سوار معلول آلمانی، لیزا ازوئلوس، کارگردان فرانسوی، و نائومی اوساکا، تنیس‌باز ژاپنی‌.

شهیدی می‌گوید: «این کار باعث تایید و تقویت این تصور می‌شود که می‌توانیم در هر حوزه‌‌ای بهترین باشیم.»

عروسک باربی در بیش از ۲۰۰ شغل و حرفه، از فضانورد گرفته تا گوینده خبر، همواره الهام‌بخش دختران بوده است تا هر شغلی را که بخواهند انتخاب کنند.

شرکت سازنده باربی، متل (Mattel)، بابت هر عروسک باربی که از ۸ تا ۱۱ مارس در برخی ایالت‌های آمریکا فروخته شد، یک دلار (تا سقف ۲۵۰ هزار دلار) به پروژه باربی برای از برداشتن شکاف میان رویا و واقعیت (Barbie Dream Gap Project Fund) کمک می‌کند. این پروژه ابتکار جدیدی است برای حمایت از سازمان‌هایی که «حوزه فعالیت دختران را هموار می‌کنند».

به عقیده یارا شهیدی، مهم است که عروسک‌ها تخصص‌ها و حرفه‌های گوناگون زنان را نشان دهند تا بچه‌ها بفهمند که زنان و دختران به چه جایگاه‌هایی می‌توانند دست پیدا کنند.

او می‌گوید که پدر و مادرش او را با انواع عروسک‌ها، کتاب‌ها، و شخصیت‌های تلویزیونی‌ای آشنا کردند که هم بر هویتش به‌عنوان زنی سیاه‌پوست مهر تایید بزنند و هم به او نشان دهند که هر چیزی ممکن است.

شرکت باربی و یارا شهیدی با هم این عروسک را طراحی کردند. یارا می‌گوید: «واقعا برایم جالب بود بفهمم چه چیزی این باربی را شبیه من می‌کند، به نظرم چی یارا را یارا می‌کند.»

یکی از مشخصه‌های باربیِ یارا شهیدی تی‌شرت اوست با نوشته رنگارنگ «VOTE» که اغلب آن را به تن دارد و به گفته خودش، گویای آن است که ما فقط برای خودمان رای نمی‌دهیم، بلکه برای همه دخترها و پسرها و هویت‌های جنسی دیگر هم رای می‌دهیم.

یارا شهیدی به دخترهایی که رویای اول شدن را در سر دارند می‌گوید: «ما خیلی خوش‌شانسیم. در زمانه‌ای متولد شده‌ایم که بسیاری از نسل‌ها پیش از ما منتظرند ببینند هر کار خارق‌العاده‌ای را که اراده می‌کنیم انجام می‌دهیم.»  

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More